5 nejvyšších budov na světě a kde je najít

Koukat na svět z výšky, na jakou se zmůže jen všemohoucí, se pokoušeli již staří Babylóňané. Jejich touha po boží perspektivě byla však neslavně odměněna. Z dnešního pohledu to ovšem už tak strašně nevypadá. Tehdy nově nastolený problém s pomatením jazyků lze dnes již snadno vyřešit v jazykovce nebo pomocí aplikace v telefonu, a že jsme jako lidstvo rozptýleni po celé Zemi, taktéž není k zahození. Naopak to podporuje čilý ruch a cestovní horečku. Tak proč se nadále bát budov, které se mají nebes dotýkat?

Burdž Chalífa, Dubaj

Kdo by čekal, že největší mrakodrap světa se bude tyčit nad Manhattanem v New Yorku, spletl by se. Největší budovu na světe nemají Spojené státy americké, nýbrž Spojené arabské emiráty. Místní Burdž Chalífa (Burj Khalifa, v překladu Chalífova věž) měří 829,8 m a má 163 podlaží. Výstavba výškové budovy začala v září 2004 a budova dosáhla své finální výšky v roce 2009. Předtím než byla slavnostně otevřena 4. ledna 2010, už dávno stihla získat prvenství nejvyšší budovy světa, a to ještě dlouho před dokončením v dubnu 2008.

Shanghai Tower, Šanghaj

380 000 m2 užitkové plochy je ukryto ve 128 patrech druhé největší budovy světa, kterou postavila mezi lety 2008 a 2015 americká firma Gensler v Šanghaji. V 632 m vysokém věžáku se ukrývají kanceláře, prostory pro maloobchodníky a také hotel. Zajímavá na této budově je její ekologická filozofie, která z ní, alespoň dle slov mluvčího firmy Gensler, udělala nejekologičtější super vysokou budovu svého času (pro rok 2013). Dvojvrstvá izolační fasáda zaručuje, že je v celé budově velmi ekologicky zacházeno s termoregulací, a to jak v horkých letních měsících, tak v chladném zimním období. Díky speciálním průduchům a turbínám umístěným na střeše má mrakodrap i svůj záložní zdroj energie a nádrže shromažďující a zpracovávající dešťovku zase fungují jako zásobárna vody. Nejvyšší budova Číny má zkrátka spoustu skvělých vychytávek.

Abrádž Al-Bajt, Mekka

Komplex mrakodrapů v saudskoarabské Mekce se pyšní třetím nejvyšším vrcholem, který nabral tvar věže se čtvercovým půdorysem, a největšími hodinami světa. Tento věžák, který svým tvarem silně připomíná londýnský Big Ben, se krom již zmíněného největšího ciferníku světa, jehož průměr měří přes 40 metrů, pyšní i 1 575 815 m2 vestavěné plochy, kde najdete mimo jiné pětihvězdičkový hotel, nákupní centrum, muzeum islámu nebo i vesmírnou observatoř. Hodinová věž měří 601 metrů a má 120 pater. Stavba komplexu byla dokončena v roce 2012 a od té doby je architektonickou dominantou celého svatého města.

Ping An International Finance Centre, Šen-čen

Druhá největší budova Číny a zároveň čtvrtá největší budova světa sdílí se svou vyšší čínskou sestrou (Shanghai Tower) prvenství v podobě nejvýše položené observační plošiny, která se u obou věží dotýká nebe v 562 metrech nad zemským povrchem. Budova jako taková celkem dosahuje výšky 599 metrů a její nejvyšší patro, kam můžete dojet třeba jedním ze 33 dvoupatrových výtahů, má číslo 115. Rostla v Šen-čenu mezi lety 2010 a 2017 a stejně jako ostatní výškové budovy slouží především kancelářským a obchodním účelům.

Lotte World Tower, Soul

Kdo by si myslel, že alespoň pátá nejvyšší budova musí náležet nějaké západní mocnosti, šeredně by ses spletl. Americké One World Trade Center v New Yorku by se na žebříčku umístilo totiž až na místě šestém (546,2 m), hned za Lotte World Tower, která se zvedá nad jihokorejské hlavní město Soul do výše 555,7 metrů. Za jejím štíhlým kuželovitým tvarem a schématem barevných oken stojí inspirace tradiční korejskou keramikou. 123patrová budova nabízí vyhlídkové plošiny přístupné veřejnosti, samozřejmě také obchodní prostory, hotel a kanceláře.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.