5 receptů na nápoje, které vás ochrání před chřipkou a nachlazením

Už kýcháte? Nebo na své tradiční podzimní nachlazení teprve čekáte? Máme pro vás pár zaručených čajů, lektvarů, vitamínových bomb a životabudičů, které vám pomůžou vzdorovat zimě i virům!

Změny počasí, střídání tepla a zimy, vítr, déšť a všudypřítomná klimatizace – to je klasická kombinace, která vám na podzim skoro jistě zaručí, že i ti nejodolnější začnou dříve či později kýchat. Jak se bránit, aniž byste do sebe museli ládovat chemii z lékárny? Poradíme vám.

Zdraví koncentrované v sirupu

Používáte tymián pod maso? Dobře děláte, je to výborné. Zkoušeli jste z něj ale někdy dělat čaj nebo sirup? Tahle středomořská bylinka obsahuje velké množství silic, které mají dezinfekční účinky. Obzvláště dobře pomáhá tymián při dráždivém kašli. Kromě toho mírní zažívací potíže. A třísloviny, hořčiny a další látky mají komplexní blahodárné účinky na fungování organismu.

Jak na tymiánový sirup? Podívejte se na video!

Budete potřebovat

  • větší množství čerstvého nebo sušeného tymiánu
  •  vodu
  •  cukr

Sirup je čistě přírodní, proto se nemusíte bát dávat ho ani malým dětem. Užívá se po lžících několikrát denně.

Šťáva plná vitamínů

Jiná úžasná a poněkud nedoceněná rostlina je rakytník řešetlákový. Obsahuje daleko více vitamínu C než pomeranče a citrony, podporuje správné fungování imunitního systému a posiluje obranyschopnost těla vůči infekcím. Navíc má pozitivní účinky na činnost plic, pomáhá čistit organismus, podporuje funkci jater, tvorbu žluči a trávicích enzymů a mnoho, mnoho dalšího.

Zkuste si vyrobit rakytníkovou šťávu. Dělá se za studena, díky čemuž si uchová co nejvíc vitamínů. Nebojte se, výroba je opravdu jednoduchá. Stačí rakytníkové plody rozmixovat a konzervovat přidáním cukru v poměru 1 : 1. Podívejte se na video návod.

Budete potřebovat

  •  plody rakytníku
  •  cukr
  •  tyčový mixér

Cibule s medem jako nesmrtelná klasika

Pokud vás ale choroba zastihne nepřipravené, nezoufejte, vždycky si můžete udělat sirup z nejvděčnějšího a nejběžnějšího zázraku, který máte určitě doma – z cibule. Cibuli stačí nakrájet na drobno, osladit medem nebo cukrem a nechat ji v misce v ledničce, aby pustila šťávu. Hned jak si dáte první lžičku, bude vám jasné, že žádné viry nebudou mít šanci přežít.

Tradičně netradiční čaje

Stálicí při léčbě každého nachlazení jsou bylinkové čaje. Jejich nevýhodou je, že když už v rámci pitného režimu pijete čtvrtý litr stejného druhu, je vám z něj tak akorát zle. Nic ale není ztraceno! Vyzkoušejte i méně obvyklé bylinky!

Znáte příjemný čaj z malinových listů nebo kombinaci heřmánkových a lipových květů? Vyzkoušet můžete ale také odvar z hluchavky bílé, která usnadňuje vykašlávání. Protizánětlivě působí čaj z divizny velkokvěté, ale také třeba výluh z lichořeřišnice větší (kterou můžete dávat i do salátů). Vaši imunitu zase zaručeně nakopne čaj z třapatky nachové.

Nezapomínejte ale ani na vitamínem C napěchovaný čaj ze šípků, šalvěj, která z organismu vypudí všechny nezvané hosty, nebo na život budící odvar ze zázvoru. Jednoduše fungují.

Máslový čaj

Černý čaj má protizánětlivé účinky, proti nachlazení byste si ho ale asi jen tak nevybrali. Na novou úroveň ho ale posune přidání másla. Nevěříte? Věřte. Na 250 ml uvařeného černého čaje přidejte polévkovou lžíci medu a stejné množství másla. Lektvar dobře promíchejte a ihned vypijte. Kromě toho, že vás nápoj báječně prohřeje, pomůže také proti bolesti při polykání a pálení či škrábání v krku.

Medvědí mléko

Tak čekáte, kdy konečně přijde i něco s alkoholem? Nezklameme vás. Hitem našich babiček totiž bylo medvědí mléko. Znáte ho? Do 200 ml ohřátého mléka vlijte panák rumu a 2 lžíce medu. Když na vás něco leze, tenhle sladký nápoj vás pohladí po duši i po těle. Lidová moudrost praví, že dvě sklenice před spaním zařídí, že ráno budete jako rybička. Nezapomeňte nám pak napsat, jestli to na vás fungovalo!

Základem úspěchu každé prevence i léčby je především pomáhat vlastní imunitě. Nezapomeňte na to. Nastavte si pravidelný denní rytmus, nenechte se semlít stresem, dost spěte a dodržujte pitný režim. Myslete i na pestrou stravu a dostatek vitamínů. Pak to s vámi žádná choroba nebude mít jednoduché!

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.