5 snadných kroků k výrobě vlastního kompostéru. Ten můžete mít třeba na balkóně

Je vám líto vyhazovat rostlinný či živočišný odpad, jako jsou například odřezky od zeleniny či zbytky jídel? Takzvaný bioodpad už nemusí končit ve společném koši. Můžete ho recyklovat v domácím kompostu, jenž si dáte třeba na balkon a ze kterého si vyrobíte domácí hnojivo.

Výroba vermikompostéru osazeného žížalami v domácích podmínkách není vůbec složitá ani drahá věc. Na kompostování budete potřebovat tři plastové kbelíky, žížaly hnojní (Eisenia fetida), které najdeme běžně na každé zahrádce, kousek substrátu, suché listí a vyhozené ruličky od toaletního papíru.

Krok 1

Připravíme si tři plastové kbelíky, které budou tvořit kostru kompostu, a vrtačku či nůž na otvory. Do dna budoucích horních dvou kbelíků vyvrtáme asi dvacet otvorů. Těmito otvory budou moci žížaly přelézat z jedné nádoby do druhé.

Krok 2

Spodní kbelík necháme bez otvorů, bude nám sloužit jako nádrž na nejdůležitější produkt našeho kompostu – černou tekutinu, která se ředí a následně se s ní hnojí rostliny.

Krok 3

Do prostředního kbelíku vložíme substrát s žížalami. Do horního kbelíku přijde váš odpad z kuchyně. Pro začátek do něj můžete vložit suché listí a pár ruliček od toaletního papíru.

Krok 4

Všechny kbelíky naskládáme na sebe tak, aby substrát s žížalami sahal až ke dnu vrchní nádoby. Do jeho víka vyvrtáme další otvory nebo přehodíme kus látky, abychom zajistili přísun vzduchu.

Krok 5

Substrát s žížalami roste každý den, zajistíte jim vhodné podmínky pro život a ony se vám odmění domácím kompostem. Krmit je můžete natrhanými platy od vajec, listím, trávou a slupkami od zeleniny a ovoce. Největší radost jim ale uděláte kávovou sedlinou.