Adventní věnec navodí správnou vánoční atmosféru. Vyrobte si vlastní originál

Ať už se na Vánoce nedočkavě těšíte, nebo jen doufáte, že předvánoční shon už konečně skončí a nastane lednové období pokoje, v obou případech vám pomůže adventní věnec. S každou adventní nedělí na něm totiž zapálíte svíčku a uvidíte, jak se Vánoce přibližují. Vyrobte si takový věnec doma. Poradíme vám jak.

Věnec jako připomínka vzkříšení

Čtyři svíčky na adventním věnci symbolizují čtyři adventní neděle. Ty se počítají zpětně od Štědrého dne. Mnohdy se tedy stane, že první adventní neděle je ještě v listopadu. Pokud vychází Štědrý den na neděli, jako je tomu například letos, tato neděle se počítá jako čtvrtá adventní. Sám věnec, tedy kruh, je připomínkou vzkříšení a věčného života. Stálezelené listnaté i jehličnaté rostliny, ze kterých bývá uvitý, zastupují život jako takový, stálost a věčnost.

Jedna svíčka růžová

Svíčky na věnci se zapalují postupně. Jejich přibývající světlo je symbolem blížícího se narození Ježíška, jakožto Spasitele světa. Z hlediska křesťanské liturgie je hlavní barvou adventu fialová, značící pokání a půst. Na věnec můžete umístit čtyři stejné svíčky nebo jednu z nich nahradit růžovou. Růžová svíce náleží ke třetí adventní neděli a říká se jí někdy „gaudete“, tedy „radujte se“, protože se už blíží svátek narození Ježíše Krista.

Výsledek závisí na vašem vkusu a umu

Moderní adventní věnce se už tradic striktně nedrží, vládne jim spíše klasická vánoční kombinace červené a zelené se zlatou nebo stříbrnou. Dveře ale nezavírejte ani před bílou, žlutou nebo kovově zelenou. Záleží především na vašem vkusu a kreativitě. Věnce se obvykle vážou z borových větévek, které opadávají daleko méně než smrkové. Krásnou tmavě zelenou barvu bude mít věnec z jedlových větviček nebo také z tisu. Pozor ale pokud máte malé děti nebo nenechavé domácí mazlíčky, tis je celý jedovatý. Nebojte se ani kombinace se stálezelenými listnatými větvičkami – krásný bude například vavřín nebo bobkovišeň.

Jdeme na to!

A jak takový pěkný věnec vyrobit? Můžete použít kruhový základ ze silnějších drátů, z vrbových proutků, slámy nebo polystyrenu a na něj pomocí drátku postupně vyvazovat jednotlivé větvičky. Když budete pečliví a nebudete šetřit materiálem, vznikne vám bohatý věnec, kterému bude ke kráse stačit jen připevnit kovová lůžka pro svíčky.

Připravte si všechen potřebný materiál – kruhový základ, zelené větvičky v dostatečném množství, zahradnický drátek, nůžky, kovová lůžka na svíčky, svíčky a ozdoby dle vlastního výběru. Ty můžete na věnec posléze upevnit pomocí drátku, mašlí nebo lepidla.

Na základ věnce upevňujte postupně pomocí drátku větvičky, dokud nebude základ celý rovnoměrně a hustě pokrytý.

V dalším kroku připevněte bezpečně lůžka na svíčky. Jedná se o jednu z vůbec nejdůležitějších věcí, protože kdyby vám svíčka prohořela až na základ, mohl by se bez správné kovové podložky celý věnec vznítit. Nechcete přece skončit v černé kronice!

Poslední dotek patří dekoracím. Můžete použít usušené nakrájené plátky pomerančů, kousky skořice a badyánu, šišky, ale i vánoční ozdoby. Jednoduše vše, co se vám líbí a co se hodí v rámci vašich vánočních dekorací.

Zda se rozhodnete držet klasických tradic, nebo dát volnost své fantazii, je jen na vás. Nejdůležitější je, abyste z věnce měli radost a o adventní neděli si s rodinou našli chvilku k příjemnému posezení za světla svíček.

FOTOGALERIE:

Líbil se vám článek?

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.