Balkón nemusí být jen sušák na prádlo. Ale chce to vynalézavost

Balkón, to je v mnoha českých bytech něco mezi kuřárnou a sušákem na prádlo, občas dozdobený truhlíky s květinami. Přitom balkón se může stát plnohodnotným pokojem, relaxačním místem nebo květinovou zahradou.

Už jste určitě také narazili na ty fascinující obrázky, které kolují internetem. Architekt James Law opatřil balkóny v indické Bombaji bazény, takže když jdete na balkón, tak si jdete vlastně zaplavat a pod sebou máte celé město. Jeden mrakodrap v Chicagu je zase celý prosklený, takže si v něm člověk připadá jako v akváriu. Jako spíše komické se jeví pokusy některých ruských kutilů, kteří se snaží své balkóny rozšiřovat až do absurdních rozměrů, kdy takto vznikají celé nové pokoje. A v indickém městě Noida mají na balkónech celé zahrady a mohou tam pěstovat prakticky cokoliv. Inspirace ve světě zkrátka ukazuje, že balkón je důležitou součástí bytu a dá se z něj udělat leccos.

Na druhou stranu, v českých podmínkách se do takto velkých experimentů nejspíš většina lidí pouštět nebude. Přesto i ve skromnějších podmínkách lze s balkónem pracovat. Zvláště balkóny v panelácích vyžadují kreativní přístup a šikovné ruce.

Židle, stolek a další vybavení

Základním vybavením jsou skládací židle, stolek, případně lehátko. Rozhodně na balkón neumisťujte nic těžkého, žádný masivní nábytek, který zabere celou drahocennou plochu. Veškerý materiál by měl být voděvzdorný, pokud tedy nemáte balkón kompletně zasklený. Ideální je stolek a sedačky připevnit ke zdi nebo je pověsit na zábradlí. Nebojte se použít koberečky a polštářky, ať je balkón opravdu útulný. Místo stolku se dá použít klasická paleta, můžete ji natřít nějakou teplou barvou a uvidíte, že bude sloužit stejně dobře jako klasický stolek. Markýza či slunečník zase dobře ochrání před letním sluncem a také poskytnou alespoň nějaké to soukromí.

Pamatujte na to, že všechny věci nebudou na balkóně trvale a třeba na zimu je budete chtít uklidit. Je proto dobré myslet i na to, aby bylo veškeré vybavení kam uložit.

Květiny nebo třeba „jedlý balkón“?

Jedním z nejdůležitějších prvků balkónu jsou rostliny. Existuje mnoho návodů a tipů, jakými rostlinami balkón osadit, ať už se jedná o klasické trvalky, nebo nějaké odolnější dřeviny, volit lze bez problémů i begonie, fuchsie nebo třeba afrikány či muškáty.

Kdo dává přednost plodinám, může se směle pustit do pěstování rajčat, okurek nebo třeba chilli papriček a medvědího česneku. Doporučujeme též zasadit ředkvičky, hrášek, super jsou také nejrůznější bylinky, jako třeba pažitka a petržel. Existuje dokonce koncept nazvaný „jedlý balkón“, který přemění váš balkón na malou farmu. Je to ovšem cesta, kdy veškeré další funkce balkónu obětujete té jediné – pěstování plodin. Žádné lehátko nebo stolek s novinami už se vám tam nevejde, protože všude budou bedýnky a truhlíky s rostlinami. Ale zase můžete mít dobrý pocit z toho, že jste i uprostřed města trochu soběstační, co se jídla týče.

Osvětlení dodá atmosféru

Neměli bychom zapomínat ani na chvíle po západu slunce. Osvětlení k balkónu patří a dá mu nezaměnitelnou atmosféru. Velmi pěkně fungují různé závěsné lampy nebo retro petrolejky. Velmi oblíbená jsou solární světla, která nepotřebují napájení, tudíž vám nikde nevedou protivné kabely. Slunce se o dobíjení postará. Svůj styl nejen v osvětlení si nakonec jistě najdete sami a s trochou kreativity můžete i vy mít balkón, který vám budou sousedi závidět a přátelé se k vám budou rádi vracet na příjemné posezení.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.