Bydlet v historickém domě, nebo raději v novostavbě? Každá varianta má svá pro a proti. Podívejte se

Jedním z častých dilemat při vybírání nového bydlení je rozhodování se mezi starým a novým domem. Jaké jsou výhody starých domů a co je lepšího na těch nových?

Nový dům je přesně uzpůsoben potřebám moderního bydlení, a tak v něm většinou rozvržení jednotlivých bytů vyhovuje téměř každému. Oproti tomu starý dům a jeho jednotlivé byty jsou stavěny podle již dávno překonaných dispozičních trendů. Tato „vada“ je však často vyvážena určitým geniem loci, neboť se často jedná o místo s delší historií, než pamatují naši prarodiče.

Bohatá výzdoba a větší prostor

Jaké jsou tedy hlavní klady a zápory starého domu? Tím prvním je jistě vzdálenost od centra. Jedná se o starou zástavbu, ta je logicky umístěna blíže centru města. Pokud se tedy rozhodnete v takovém domě bydlet, budete to mít všude blízko.

Většina starších činžáků je navíc opatřena bohatě zdobenou fasádou v historizujícím stylu. O rozmanité štukem provedené rostlinné, zoomorfní nebo antikizující prvky tedy rozhodně nebude nouze.

Starší domy mají zpravidla také mnohem vyšší strop, díky tomu lze mnohem efektivněji využít obytnou plochu, a to buď úložným prostorem, nebo vestavěným patrem na spaní, popřípadě malou pracovnou. Vyšší strop s sebou samozřejmě nese i určité nevýhody. Je proto potřeba zmínit o něco vyšší výdaje za teplo a také větší počet schodů – výtah ve starých domech rozhodně není pravidlem.

Staré parkety mají také své kouzlo, připravte si však podkladové destičky pod nábytek a vodováhu…

Pohodlnější a blíž přírodě

Centrum je plné starých domů, odkud je to všude blízko, to ale neznamená, že byste nemohli mít podobnou výhodu i v domě novém. Po druhé světové válce například zůstalo v centrech měst spousta takzvaných výluk – mezer po zbořeném domě. Prázdné parcely se v průběhu let postupně zastavují, čímž můžeme pozorovat pozoruhodné spektrum moderních činžáků napříč celou republikou. Vzniká tak mimo jiné i zajímavý kontrast mezi novým a starým.

Zpravidla se však nové bytové domy staví na periferiích. To s sebou nese jednu hlavní výhodu, kterou ocení rodiny s dětmi, a to blízkost přírody. Architektonické koncepty nových sídlišť již automaticky počítají s parky, vodními plochami, ale i s dětskými hřišti.

Na rozdíl od starého domu odpadá automaticky i spousta starostí, jako jsou špatně těsnící okna, nerovnosti podlah nebo absence pravých úhlů. Co se týče výtahu, ten je zde již samozřejmostí. Zní to skoro jako idylka, za nové věci je však potřeba sáhnout hlouběji do kapsy.

Čemu dáváte přednost?

Již architekt Adolf Loos hlásal, že je třeba odprosit se od zbytečného zdobení architektury a nábytku, které samo o sobě nic nepřináší a vše prodražuje. Celé století se řada architektů a designérů snažila tato slova naplnit a to se jim také podařilo. Dnes jen málokde potkáte nějakou zdobnou kudrlinku.

I když bych měl vystupovat nestranně, rozhodně se přikláním k domům s historií alespoň delší, než pamatují moji rodiče. Dům má pro mne mnohem větší kouzlo než moderní kostka. V jakém domě bydlíte vy? Preferujete spíše historického ducha, nebo moderní pohodlí?