Bylinkám to na balkóně sluší. Vytvořte si doma vlastní kořenářství a bylinkářství

V kuchyni i v domácí medicíně není nad vlastní rukou vypěstované bylinky. Nejlépe se těmto aromatickým rostlinkám bude dařit na zahradě v záhonku, ale to ovšem neznamená, že v bytech bychom se na bylinkách měli krátit. Naopak, mnoha bylinkám se daří i na okenním parapetu. Ideální umístění pro bylinky v bytě je ale balkón. Podívejme se na to, jakým způsobem se zelená oáza na balkóně dá vybudovat, jaké bylinky do ní zasadit a jak se o ně následně starat.

Jak vyrobit bylinkám jejich království?

Klasické truhlíky a květináče, nebo spíš plastové kelímky a plechovky? Je jen na vás, který z designů lahodí vašemu oku nejvíce, je ovšem třeba myslet na konkrétní dispozice vašeho balkónu.
Výhodné pro snadnou zálivku jsou police, díky nimž ušetříte na balkóně místo a při zalévání svá záda. Bylinky budete mít hezky na očích a urovnané. Polici můžete vyrobit i z vertikálně položené palety, přičemž truhlíky snadno vestavíte za pomoci pár prkének a hřebíčků přímo do dutiny palety. Okolí takového vertikálního truhlíku můžete doplnit závěsnými truhlíky a květináčky. Originalitě se meze nekladou.


7 bylinek do základu

Bazalka – italské koření, které nejen výborně chutná, ale i podporuje správné trávení a uvolňuje křeče. Jednoletá.

Oregano neboli dobromysl – také známé z italské kuchyně. Má antibiotické účinky a je to trvalka.

Máta peprná – do horkého čaje i osvěžující limonády je k nezaplacení. Také podporuje trávení a lze ji využít i jako ozdobu na dezerty. V květináči ji raději pěstujte odděleně od ostatních bylinek, jelikož její kořeny jsou velmi rozpínavé a ostatní bylinky utiskují.

Meduňka lékařská – uklidňující čaj si s meduňkou v květináči budete moct dopřát, kdykoliv to bude potřeba. Když si u pití čaje ještě přivoníte k levanduli lékařské, už vás žádný stres nedožene.


Rozmarýn lékařský – výborný na přípravu mas. Když jej promnete mezi prsty, dýchne na vás středomořská atmosféra.

Koriandr setý – jednoletka s vůní Asie roste rychle a také učiní váš pokrm lépe stravitelnějším.

Základní pěstitelské rady

Chcete-li s pěstováním a užíváním výhod vlastních čerstvých bylinek začít hned, pořiďte si sazeničky. Předpěstovat si semínka je časově náročné a sazenice jsou dnes dostupné i v tržnicích a supermarketech. Při výběru sazeničky dávejte pozor, ať pořídíte zdravou a vitální rostlinku.

Každá bylinka má ráda jiné podmínky, jinou zálivku. Dbejte na to, aby sousedící bylinky měly rády to samé. Do stínu vedle sebe tedy můžete umístit mátu či pažitku, naopak na slunce vystavte meduňku, bazalku, koriandr či petržel. Ty také hodně zalévejte, mají rády vyšší vlhkost zeminy.
Do jiného květináčku na slunce můžete umístit i tymián, rozmarýn, oregano, majoránku či levanduli, tyto bylinky ovšem zalévejte méně. Používejte ale pokud možno odstátou dešťovou, měkkou vodou v pokojové teplotě. Studená voda z vodovodu je pro rostlinku šok, kterému je zbytečné ji vystavovat.
Bylinky pravidelně zastřihujte, budou potom košatější. Odstřižené části můžete buď hned zpracovat, nebo sušit. I sušené nadělají spoustu radosti a chutí.
Pěstovat vlastní bylinky je tak snadné. Zvládne to i dítě:

FOTOGALERIE:

Zdroje: bylinkopedie.cz, inmagazin.cz, magazinzahrada.cz

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.