Čerstvé bylinky ozdobí balkón a osvěží kuchyni. Víme, jak pěstovat ty nejznámější

Jaro se šíří přírodou a proniká i na naše balkóny. S ním přichází také vůně a chutě čerstvých bylinek. Poradíme, jak si doma vypěstovat bazalku, mátu, petržel a další oblíbené přísady do vaší kuchyně.

Zařizujeme zahrádku
Máte dvě možnosti, můžete si koupit semínka a vypiplat je, nebo si rovnou pořídit sazenice. Druhá varianta je vhodná především pro začátečníky. Při návštěvě zahradnictví dobře vybírejte a domů si odneste jen zdravé a silné rostlinky.

zařizujeme zahrádku

Pěstování bylinek na balkóně nebo za oknem není náročné, ale dobrá příprava je důležitá. Ať už se rozhodnete zasadit bylinky jednotlivě do květináčů, nebo pospolu do truhlíků, určitě jim pořiďte kvalitní zeminu obohacenou o rašelinu. Koupit se dají také substráty přímo určené pro bylinky. Na dno květináčů nezapomeňte dát drenážní vrstvu štěrku nebo hliněných střepů.

balkon

Počkejte si na „ledové muže“
Rostlinkám dopřejte dostatek tepla a světla, ideální je okno či balkón směrovaný na jih nebo západ. Dejte však pozor na extrémy. Dokud hrozí přízemní mrazíky, nenechávejte bylinky venku – počkejte raději na období po „ledových mužích“. Stejně tak nebezpečné může být dlouhodobé vystavení prudkému letnímu slunci, které může spálit lístky a byliny zahubit.

Nezapomínejte na pravidelné zalévání, nejlepší je dešťová nebo alespoň tři dny odstátá voda z kohoutku. Některé byliny jsou náročné více, jiné méně, myslete na to proto už při sázení a do jedné nádoby sesazujte vždy rostliny s podobnými požadavky.

zalevani

Tipy na nejoblíbenější bylinky
Bazalka
Stálice italské kuchyně vhodná do salátů a omáček. Už při utržení prvního lístku vám bude jasné, že sušené bazalce ve vaší kuchyni odzvonilo.

bazalka

Bazalka je jednoletá rostlina, vyžaduje pravidelnou zálivku, ale pozor, abyste ji nepřelili. Špatně také snáší přímé slunce. Vyžaduje trochu více péče, na druhou stranu se vám odvděčí krásnou vůní.

pazitka

Pažitka
Hodí se do polévek, pomazánek nebo jen tak na čerstvý chleba s máslem. Klasický „šnytlík“ je docela odolná rostlina, kterou snadno vypěstujete ze semínek a snáší i chladnější počasí. Je schopná přestát zimu venku a na jaře obrazit. Má ráda dostatek vody. Když listy ostříháte a nakrájené zamrazíte, budete mít pažitku kdykoli k dispozici.

Pažitka krásně fialově kvete, kvetoucí stonky však tvrdnou a hořknou a nejsou už vhodné k jídlu, dejte si je raději do vázy na stůl.

petrzel

Petržel
Existuje jí více druhů. Klasická je kadeřavá, ale výraznější a pro kuchyň zajímavější je hladkolistá. Další druhy jsou okrasné a v květináči je můžete kombinovat. Dejte pozor na prudké slunce, které petržel nemá ráda.

Čerstvá petrželka obsahuje hodně vitamínu C, hodí se do salátů a tradičně se přidává do polévek.

petrzel 2

Máta peprná
Mojito sem! Nezapomínejme ale ani na osvěžující čaj nebo zelenou snítku na vrchu těch nejvybranějších dezertů. To všechno je máta. Existuje jí mnoho druhů, například máta marocká, pomerančová nebo čokoládová.

Máta nemá ráda přímé slunce a v horkých obdobích potřebuje často zalévat. Roste rychle a nevyžaduje mnoho péče. Vyhraďte pro ni raději samostatný květináč, aby ostatní bylinky neutlačovala.

mata

Tymián
Čerstvý, stejně jako usušený, je příjemně aromatický a hodí se téměř do všech typů pokrmů – provoní salát i omáčku, pozvedne jídla s masem i zeleninou na vyšší úroveň, hodí se k rybám, a dokonce si z něj můžete uvařit čaj.

Tymián je nízký keřík s tuhými, až dřevnatými stonky, roste pomalu, je velmi odolný a bez potíží přečká zimu venku. Vyhovuje mu lehká písčitá půda.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.