Česko je zemí hradů, zámků a zřícenin. Vyberte si cíle pro své letošní výlety!

Cestování rozhodně nudu zahání! Vyrazte s dětmi nebo přáteli po krajích českých, moravských i slezských a prohlédněte si skvosty naší architektury. Kromě toho se také budete moct inspirovat, jak hezky bydleli naši předkové. Hrady a zámky už na vás netrpělivě čekají!

Středočeský kraj

Hrad Kokořín

Když cestujete po středních Čechách, s „K“ nikdy neuděláte chybu. Hrady Kokořín, Křivoklát nebo zámek Konopiště. Každé místo je jiné a všechna jsou krásná. Nadchne vás jistě ale i zámek Kačina, který je jediným čistě empírovým zámkem u nás. Pokud máte raději renesanci, vyrazte do Nelahozevsi. Okouzlí vás ale třeba i barokní zámek Jemniště nebo Veltrusy, které jsou obklopené krásným velikým parkem. A co teprve romantický zámek Žleby, kde najdete také oboru s bílými jeleny? Děti budou nadšené!

Jihočeský kraj

Zámek Kratochvíle

Ani tady nešlápnete vedle, když dáte šanci „K“! Renesanční lovecký zámeček Kratochvíle, který je postavený po vzoru italského kasina a obklopuje ho vodní příkop, nemá u nás obdoby. O Českém Krumlově, který je zapsaný na seznamu UNESCO, pak lze říct jen jedno – jeďte tam! Líbit se vám ale určitě bude třeba i na vodním zámku v Blatné. A pokud máte raději zříceniny, určitě vyrazte na Helfenburk, který leží kousek od Bavorova.

Plzeňský kraj

Hrad Kašperk

A ještě jedno „K“ do sbírky – hrad Kašperk, založený Karlem IV. jako jeden ze strážních hraničních hradů, si rozhodně vaši pozornost zaslouží. Doporučit můžeme i hrad Švihov, který znáte z mnoha skvělých českých pohádek, nebo zříceninu hradu Rabí. A jaké zámky na Plzeňsku rozhodně stojí za návštěvu? Třeba Rabštejn nad Střelou, Horšovský Týn anebo třeba Manětín.

Karlovarský kraj

Bečov nad Teplou

Ačkoli je Karlovarský kraj nejmenší v naší republice, rozhodně ho neopomíjejte. Je tu hodně k vidění! Hrad a zámek v Bečově nad Teplou, kde je uložený výjimečný románský relikviář svatého Maura s ostatky svatých, rozhodně stojí za návštěvu. Krásné je také město Cheb, kde najdete i hrad, jehož historie sahá až do 9. století. Líbit se vám bude i na hradě Loket nebo třeba na dalším zámku od „K“–Kynžvartě.

Ústecký kraj

Zámek Jezeří

Už když uslyšíte jméno Úštěk, musí vám být jasné, že tohle město rozhodně stojí za návštěvu – a nespletete se! Kromě toho leží nedaleko i mohutná zřícenina hradu Helfnburka! A kam dál? Je toho spousta! Vyrazte třeba do Kadaně, kde je zajímavý klášter a hrad. Krásné jsou i zámky Libochovice nebo Jezeří, který se nachází v bezprostřední blízkosti povrchových uhelných dolů.

Liberecký kraj

Zámek Frýdlant

Bezděz, Trosky, Houska! Jedno jméno romantičtější než druhé a všechna patří hradům. Nechte se zlákat! Za zmínku určitě stojí i hrad a zámek Frýdlant, kde ve své době sídlil Albrecht z Valdštejna, nebo novogotický zámek Sychrov, který vás jako mávnutím čarodějného proutku ve vzpomínkách přenese do nejedné české pohádky. A pokud máte rádi pěkné výhledy do krajiny, určitě vyrazte na zámek Hrubá Skála, který stojí na vysokých pískovcových skalkách.

Královéhradecký kraj

Hrad Kost

Už jste byli na Kosti? A co třeba na Pecce? Určitě neprohloupíte, stejně jako když vyrazíte na zříceninu hradu Rýznburka. Pokud máte raději zámky, určitě nevynechejte renesanční zámek v Častolovicích. Překvapí vás také krásné Nové Město nad Metují a místní zámek, který je díky úpravám architekta Dušana Jurkoviče naprosto neopakovatelný. Za návštěvu určitě stojí i rozsáhlý zámecký komplex v Náchodě nebo renesanční zámek v Opočně, který je obklopený velkým anglickým parkem.

Pardubický kraj

Zámek v Litomyšli

V Pardubickém kraji si rozhodně můžete užít spoustu české renesance – v Litomyšli si ji vychutnáte už ve městě a na zámku si budete moct prohlédnout psaníčkovou sgrafitovou výzdobu. Zámek v Pardubicích je jedinečný svým fortifikačním systémem. Hrad Svojanov si zase zahrál v mnoha pohádkách, a pokud máte rádi romantickou atmosféru zřícenin, určitě můžeme doporučit Lichnici.

Kraj Vysočina

Jaroměřice nad Rokytnou

Když už navštívíte v Pardubickém kraji Lichnici, nezapomeňte u sousedů na Vysočině na hrad Lipnice, se kterou je úzce spjaté jméno spisovatele Jaroslava Haška. Pokud se rádi necháte unést monumentální krásou, určitě vám padne do oka zámecký komplex v Jaroměřicích nad Rokytnou, který patří k největším nejen u nás, ale i v celé Evropě. Za návštěvu určitě stojí také Telč, která je zapsaná na seznamu UNESCO.

Jihomoravský kraj

Hrad Pernštejn

Na jižní Moravě je krásně a šlechtici to věděli už celá staletí. Není se proto čemu divit, že tu vůbec není o zajímavé hrady a zámky nouze. Rozhodně si nenechte ujít nesmírně malebný hrad Pernštejn nebo Veveří, které má skoro tisíciletou historii. Milovníky umění určitě zaujme zámek v Bučovicích, který je postavený podle vzorů italské pozdní renesance. Nadchne vás i na skalním ostrohu stojící zámek ve Vranově nad Dyjí, který se řadí mezi nejpozoruhodnější stavby středoevropského baroka.

Olomoucký kraj

Zámek Tovačov

Olomouc je krásná a rozhodně stojí sama o sobě za návštěvu. Když tu ale budete, najděte si čas na prohlídku ne tolik známého zámku v Tovačově. Má impozantní, 96 metrů vysokou věž, které se říká Spanilá, a najdete tu renesanční portály, které nemají v našich zemích obdoby. Pohádkový hrad Bouzov rozhodně také stojí za návštěvu, a pokud vás zajímá výroba papíru, určitě zajeďte do Velkých Losin.

Moravskoslezský kraj

Hrad Sovinec

Sovinec – že vám to připomíná něco z Harryho Pottera? Je to tak, ale také se jedná o hrad, který najdete nedaleko Rýmařova, a určitě stojí za návštěvu. Doporučit můžeme i výlet na zámek do Hradce nad Moravicí nebo třeba do Kunína. Místní zámek totiž patří mezi nejceněnější barokní stavby severní Moravy.

Zlínský kraj

Zámek v Buchlovicích

Pokud si chcete užít středověkou pevnostní architekturu, určitě vás uchvátí hrad Buchlov, který se tyčí na vysokém skalním ostrohu. Nebo navštivte zámek v Buchlovicích, který leží nedaleko Uherského Hradiště. Pozornost si rozhodně zaslouží i arcibiskupský zámek v Kroměříži, který si vysloužil místo na seznamu UNESCO.

A kam to táhne vás? Máte nějaký svůj oblíbený hrad nebo zámek? Napište nám!

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.