hypotéka na dům s rodinou vystřižené z papíru

Chcete si koupit rodinný dům a nemáte finance? Víme, jak vybrat hypotéku

Pořídit si bydlení je obrovský krok, který si žádá řádnou přípravu. Ale ještě předtím, než se vůbec pustíte do prohlížení nabídky realitních kanceláří, zajistěte si financování. Jestliže nemáte k dispozici vlastní našetřené zdroje, přichází na řadu hypotéka. Jde o běžný způsob, jak financovat nákup či výstavbu nového rodinného domu. Na trhu však najdete celou řadu finančních produktů a různé úrokové sazby. Jak se v tom vyznat a podle čeho si vybrat tu správnou hypotéku? To se dozvíte v článku.

Vše si spočítejte na chytré kalkulačce

Jak může vypadat vaše měsíční splátka, a dosáhnete na vysněnou nemovitost? Pro konkrétnější představu je potřeba zapojit do hry trochu čísel. Vezměte cenu za vyhlídnutou nemovitost, případně orientační cenovou relaci, ve které budete hledat, a odečtěte to, co už máte našetřeno. Následně zadejte do chytré kalkulačky zbývající sumu, jakou si potřebujete půjčit. Nastavte si dobu splácení a fixaci a podívejte se, jak vychází měsíční splátka. Hypotéka na barák by však neměla tvořit neúměrně velký výdaj k vašim příjmům, takže v chytré kalkulačce je možné získané údaje porovnat i se svými příjmy a ověřit si, že na danou hypotéku skutečně dosáhnete. Pokud ano, nechte si zaslat nabídku, přičemž nabízená úroková sazba platí po dobu 30 dní.

Jakou maximální částku si můžete půjčit

O hypotéku může požádat jednotlivec, ale i celá domácnost. Díky tomu můžete dosáhnout na vyšší částky a společně lépe splácet. Maximálně však může jít o částku 90 % z hodnoty vybrané nemovitosti. Hypotéku je možné využít nejenom pro nákup rodinného domu, ale i pro financování výstavby, vypořádání majetkových poměrů či refinancování aktuálně nevýhodné hypotéky od jiného poskytovatele.

Výši splátek a dobu splácení si určíte sami

V zásadě je na vás, na jak dlouho si chcete hypotéku na dům vzít. Pokud si vezmete hypoteční úvěr na delší období, budou jednotlivé měsíční splátky nižší. Splácet můžete až 40 let. V rámci fixace si také vyberete, jak dlouho chcete mít stále stejnou úrokovou sazbu. Důkladně si projděte rodinný rozpočet a nenastavujte si zbytečně vysoké splátky. Pamatujte i na rezervu pro nečekané výdaje. V případě, že něco našetříte bokem, bývá možnost mimořádné splátky.

Nevíte si rady? Nechte si poradit

Je zbytečné snažit se pochopit všechny detaily ohledně fungování hypoték. Pokud si pořád s něčím nevíte rady, nebo potřebujete potvrzení dané kalkulace přes internet, využijte kontaktní formulář nebo zavolejte na bezplatnou linku. Jde o způsob, jak si dané údaje ověřit například ještě předtím, než vyrazíte na prohlídku vyhlídnuté nemovitosti. Alespoň budete mít větší přehled o tom, co máte říkat a jak na tom jste s financováním.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.