Čistá krása severu

Skandinávský design je proslulý svou jednoduchostí, užitečností a čistou krásou. Domovy zde ukrývají minimalistický styl, kterým prostupuje funkčnost, střídmá elegance a v mnoha případech i designové skvosty. Návštěva bytu v nordickém stylu by pro hosta měla znamenat vstup do vzdušného, světlého, funkčního a zároveň oku lahodícího prostředí. Pokud po takovém zatoužíte, připravili jsme pro vás s chladnou hlavou a nohama v teple jednoduchý manuál.

 

Houseofc-art-danish-design-1 foto: Houseofc1.rssing.com

Podlaha
Shodně laděná podlaha se stěnou patří mezi charakteristické prvky severu. Zvlášť ve Švédsku se dbá na to, aby byl každý pokoj vybaven solidní dřevěnou podlahu ve světlých barvách. Výjimkou je pouze koupelna.

Houseofc-art-danish-design-2foto: Houseofc1.rssing.com

Houseofc-art-danish-design-3foto: Houseofc1.rssing.com

Barvy
Bílé zdi, studené sivé až uhelné tóny jsou rozhodně tím, bez čeho se skandinávský styl neobejde. Obecně platí, že se střídmou paletou nikdy nešlápnete vedle. Je však možné setkat se s výjimkami v podobě vícebarevných akcentů, které čerpají buď z hravosti a nekonvenčnosti let šedesátých anebo výraznější dekorativnosti let čtyřicátých. Možností je několik. Zda-li následujete klasiku, upřednostníte poslední trendy anebo se necháte zlákat nostalgií uplynulých dekád, je na vás.

TDC 160412_Norsu_DINING foto: Thedesignchaser.com

M-110816_1-600x899foto: Myscandinavianhome.com

Blue6foto: Myscandinavianhome.com

Materiály
V první řadě dřevo, v druhé řadě dřevo, v třetí řadě surové jemně patinované dřevo. Začlenění přírodního materiálu vám do domova vnese příjemnou atmosféru i teplo. Dřevěné obklady zdí i stropu působí skutečně útulně.

Photo-interieurs-deco-when-pictures-inspired-me-173-FrenchyFancy-3foto: Frenchyfancy.com

Yit-smartti-photo-krista-keltanen-styling-laura-seppanen-02
foto: Myscandinavianhome.com

Forma
Všudypřítomné čisté linie. Milovníci ornamentů si skutečně nepřijdou na své, neboť minimalismus naleznete i v tom nejmenším detailu. Od nábytku po samotnou architekturu.

Houseofc-vivlio-shelf-system-4
foto: Houseofc1.rssing.com

Design-crush-woud-6050-8851274
foto: Trends.archiexpo.com

Funkčnost
Pravá Skandinávie se v interiéru vyznačuje vzdušným volným prostorem. Důvodem je samozřejmě také honba za světlem, která je v severských zemích mnohdy velmi namáhavá.

Houseofc-art-danish-design-10
foto: Houseofc1.rssing.com

Houseofc-copenhagen-city-apartment-1
foto: Houseofc1.rssing.com

Krb
Severní vítr je krutý, nemluvě o severské zimě. Je tedy více než jasné, že teplo domácího krbu nesmí chybět v žádné domácnosti.

Pernille_Teisbeak_01_vardagsrum_livingroom
foto: Myscandinavianhome.com

Ekologie na prvním místě
Speciálně Švédové se rychle naučili zakomponovat prvky, které jsou šetrné k přírodě. Trojí zasklení, kvalitní zateplení stěn a střech, čerpání geotermální energie ze zemského jádra a tak dále. Pro Švédy to jsou dnes již standarty při stavění nového domu.

scandi-one-room28529-600x800foto: Dailydreamdecor.com

bloodandchampagne8211foto: Bloodandchampagne.com

Střídmost v doplňcích
Snad každý seveřan by se při pohledu na viktoriánský interiér, plný malých ozdobených krabiček a přikrývek, otřásl hrůzou.

Houseofc-byLassen-flowerpot-vase-4
foto: Houseofc1.rssing.com

Houseofc-kitchen-nordic-2
foto: Houseofc1.rssing.com

scandi deco
foto: Myscandinavianhome.com

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.