dětské pískoviště s hračkami

Dětské pískoviště jako ráj zábavy

Dítě potřebuje do svých šesti let jednu důležitou hračku – a tou je pískoviště. Právě v něm dokáže maximálně rozvíjet svoji kreativitu. Nerozptylují jej zbytečné barvy, neomezují nadefinované tvary ani postupy. Učí se tvořit od samotného základu, jako by každé zrnko písku bylo atomem, ze kterého se dá vytvořit, cokoliv chce, potřebuje, nebo po čem touží. Dítě se seznamuje s hmotou, rozvíjí se jeho výtvarno, smysl pro prostor, učí se plánovat i chápat, že vše je pomíjivé. Jak ale pro dítě vybudovat pískoviště, ze kterého nebudeme mít jako hygienou posedlí rodiče kopřivku?

Dětem kupujeme obrovské množství hraček, které nepotřebují. Kupy panenek, haldy autíček, stavebnice, které nechápeme ani jako dospělí a chtěli bychom, aby je zvládlo naše dvouleté dítě. Stále častěji se ale vyhýbáme pískovišti. Slyšeli jsme o toxoplazmóze i jiných parazitech. Nejsme nadšeni, jak z dítěte po návštěvě pískoviště padají ještě půl dne zbytky písku. Kdo však má zahradu a možnost pro dítě či děti pískoviště vybudovat, rozhodně by to udělat měl. Jak jej vybudovat tak, abychom všechna hygienická a jiná bezpečnostní rizika vyloučili?

dětské pískoviště

Dětské pískoviště: dřevěné nebo jiné?

I když není dřevo trvanlivým materiálem, na vybudování pískoviště je to materiál velice vhodný. Snadno se s ním pracuje. Potřebuje ale kvalitní opracování, aby pro dítě neznamenaly hrozbu třísky, a dobrou povrchovku, aby něco vydrželo. Ideální je použít tvrdá dřeva. Jsou trvanlivější a netvoří třísky jako smrkové dřevo.

Setkáme se i s jinými pískovišti. Bývají plastová, která však bývají malá, nebo když jsou větší, tak zas drahá. Dětské pískoviště plastové je zas na druhou stranu praktické, protože je bezúdržbové. Rozhodně není dobré budovat pískoviště s obrubou z betonu či ztraceného bednění. Mohou být nebezpečná při pádu dítěte. A stačí, že se sourozenci a kamarádi neshodnou na tom, kdo právě jezdí s autíčkem po písku.

dětské pískoviště

Postavte dětské pískoviště s krytem i se stříškou

Kryty na pískoviště by měly být standardem. U rodinných domků se vždy pohybují volně kočky. Písek je pro ně ideální toaleta. Nedivte se jim, že vezmou zavděk zrovna pískovištěm pro vaše děti. Je to pro ně přirozené a žádný odpuzovač koček vám nepomůže. Leda tak ostřejší domácí pes. Ale ten by musel být v zahradě na volno ve dne v noci. A otázkou je, jestli by se o znečištění pískoviště nepostaral nakonec sám. Kryt pískoviště chrání také před nepřízní počasí a nadměrným promočením písku deštěm.

Před deštěm částečně chrání pískoviště i stříška. Ta však ochraňuje především hrající si dítě před sluníčkem. Střecha by měla být UV odolnou. Dětská pískoviště se stříškou navíc děti baví. Nabádají k různým hrám, protože pískoviště působí jako hrací domečky.

dřevěnné dětské pískoviště

Kam s pískovištěm?

Optimálně tam, kde jej máme na zahradě na očích. Menší děti je třeba hlídat, starší sem-tam zkouknout. Lepší je spíše mírně zastíněné než na plném slunci. Písek tolik neprosychá a dítě nám nedostane nepříjemný úpal. Čemuž nemusí zabránit ani pískoviště se stříškou.

Tvary pískovišť omezuje použitý materiál

Pravděpodobně vám nezůstane jiná možnost, než zůstat u čtvercového či obdélníkového tvaru pískoviště. Všechny ostatní tvary komplikují zakrytí pískoviště i vybudování stříšky nad ním. Nemusíte se ale klasického tvaru bát. Pro dítě je přirozeným. Pokud ještě po obvodu uděláte přízemní lavičky, ukáže se být tvarem ideálním.

Čím pískoviště zakrýt?

Ideální je takové zakrytí pískoviště, se kterým si poradí samo už alespoň čtyřleté dítě. Jinak se z vás stane obsluha pískoviště. Ale co bychom neudělali pro své děti. Kryt pískoviště může být dřevěný i plastový. Levným používaným řešením jsou zakrývací plachty s okem v kombinaci s protaženým lanem.

Kvalitní písek je základ

Ne každý písek je do dětského pískoviště vhodným. Nutný je jemný vypraný písek frakce 0/4. Zrna písku nesmí být větší, jinak z něj pak nejdou tvarovat bábovičky, ani stavět hrady. Písek by též měl být čistý, tedy nejlépe přímo z lomu, kam se nemohla dostat zvířata a znečistit jej. Takže ze žádné dlouhodobé skládky. Písek pro pískoviště se prodává i pytlovaný, třeba v hobby marketech. Vyjde vás to ale draze.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.