Dětem kupujeme obrovské množství hraček, které nepotřebují. Kupy panenek, haldy autíček, stavebnice, které nechápeme ani jako dospělí a chtěli bychom, aby je zvládlo naše dvouleté dítě. Stále častěji se ale vyhýbáme pískovišti. Slyšeli jsme o toxoplazmóze i jiných parazitech. Nejsme nadšeni, jak z dítěte po návštěvě pískoviště padají ještě půl dne zbytky písku. Kdo však má zahradu a možnost pro dítě či děti pískoviště vybudovat, rozhodně by to udělat měl. Jak jej vybudovat tak, abychom všechna hygienická a jiná bezpečnostní rizika vyloučili?

Dětské pískoviště: dřevěné nebo jiné?
I když není dřevo trvanlivým materiálem, na vybudování pískoviště je to materiál velice vhodný. Snadno se s ním pracuje. Potřebuje ale kvalitní opracování, aby pro dítě neznamenaly hrozbu třísky, a dobrou povrchovku, aby něco vydrželo. Ideální je použít tvrdá dřeva. Jsou trvanlivější a netvoří třísky jako smrkové dřevo.
Setkáme se i s jinými pískovišti. Bývají plastová, která však bývají malá, nebo když jsou větší, tak zas drahá. Dětské pískoviště plastové je zas na druhou stranu praktické, protože je bezúdržbové. Rozhodně není dobré budovat pískoviště s obrubou z betonu či ztraceného bednění. Mohou být nebezpečná při pádu dítěte. A stačí, že se sourozenci a kamarádi neshodnou na tom, kdo právě jezdí s autíčkem po písku.

Postavte dětské pískoviště s krytem i se stříškou
Kryty na pískoviště by měly být standardem. U rodinných domků se vždy pohybují volně kočky. Písek je pro ně ideální toaleta. Nedivte se jim, že vezmou zavděk zrovna pískovištěm pro vaše děti. Je to pro ně přirozené a žádný odpuzovač koček vám nepomůže. Leda tak ostřejší domácí pes. Ale ten by musel být v zahradě na volno ve dne v noci. A otázkou je, jestli by se o znečištění pískoviště nepostaral nakonec sám. Kryt pískoviště chrání také před nepřízní počasí a nadměrným promočením písku deštěm.
Před deštěm částečně chrání pískoviště i stříška. Ta však ochraňuje především hrající si dítě před sluníčkem. Střecha by měla být UV odolnou. Dětská pískoviště se stříškou navíc děti baví. Nabádají k různým hrám, protože pískoviště působí jako hrací domečky.

Kam s pískovištěm?
Optimálně tam, kde jej máme na zahradě na očích. Menší děti je třeba hlídat, starší sem-tam zkouknout. Lepší je spíše mírně zastíněné než na plném slunci. Písek tolik neprosychá a dítě nám nedostane nepříjemný úpal. Čemuž nemusí zabránit ani pískoviště se stříškou.
Tvary pískovišť omezuje použitý materiál
Pravděpodobně vám nezůstane jiná možnost, než zůstat u čtvercového či obdélníkového tvaru pískoviště. Všechny ostatní tvary komplikují zakrytí pískoviště i vybudování stříšky nad ním. Nemusíte se ale klasického tvaru bát. Pro dítě je přirozeným. Pokud ještě po obvodu uděláte přízemní lavičky, ukáže se být tvarem ideálním.
Čím pískoviště zakrýt?
Ideální je takové zakrytí pískoviště, se kterým si poradí samo už alespoň čtyřleté dítě. Jinak se z vás stane obsluha pískoviště. Ale co bychom neudělali pro své děti. Kryt pískoviště může být dřevěný i plastový. Levným používaným řešením jsou zakrývací plachty s okem v kombinaci s protaženým lanem.
Kvalitní písek je základ
Ne každý písek je do dětského pískoviště vhodným. Nutný je jemný vypraný písek frakce 0/4. Zrna písku nesmí být větší, jinak z něj pak nejdou tvarovat bábovičky, ani stavět hrady. Písek by též měl být čistý, tedy nejlépe přímo z lomu, kam se nemohla dostat zvířata a znečistit jej. Takže ze žádné dlouhodobé skládky. Písek pro pískoviště se prodává i pytlovaný, třeba v hobby marketech. Vyjde vás to ale draze.