Fialová krása! Levandule je krásná, voňavá i užitečná. Přesvědčte se sami

Záplava voňavých fialových květů čile obletovaná včelami – období kvetoucí levandule je tady a s ním i nejvyšší čas na stříhání a sušení. Přemýšlíte, jak s levandulí kreativně naložit? Poradíme vám.

Když se řekne levandule, možná si kromě fialových květů ve váze a krásné vůně představíte i širá levandulová pole v jihofrancouzské oblasti Provence. A možná vás napadne i to, že by přeci nepěstovali levandule tolik, kdyby se hodila jen do pytlíčků proti molům. Chcete poznat i její další možná využití?

Pomáhá při dezinfekci a hojení

Levandule pochází ze západního Středomoří a její název vzešel zřejmě ze slova „umývat“. To naznačuje, že se už po staletí využívá do koupelí a také v kosmetických přípravcích. Levandule má totiž antiseptické účinky a olejem z květů můžete dezinfikovat drobná zranění. Pomáhá také při hojení.

Levandulový olej si můžete doma snadno připravit podle následujícího receptu:

Levandule proti úzkostem i na zlepšení trávení

Pokud trpíte nespavostí nebo úzkostmi, levandule je tu pro vás. Levandulový olej má uklidňující účinky a dokáže zmírňovat křeče a napětí. Využívá se v aromaterapii a není divu, že levandulové aroma najdete u mnoha kosmetických přípravků. Není však nad vlastní usušenou bylinku ze zahrádky nebo květináče. Pomocí domácího levandulového oleje a aromalampy si můžete provonět celý byt a prospět přitom i svému zdraví – extrakty z levandule totiž ulevují při dýchacích potížích.

Můžete si připravit levandulový čaj, který má zklidňující účinky, pomáhá i při žaludeční nevolnosti nebo kolikách. Užívání prospívá při potížích s játry a žlučníkem. Stačí jedna až tři malé lžičky sušených levandulových květů na šálek horké vody. Zajímavá je levandule také v kombinaci s meduňkou a kozlíkem. Až na vás v zimě padne splín z nedostatku slunce, tahle směs vám opět vrátí dobrou náladu.

Všestranné využití v kuchyni

Levandule najde svoje uplatnění i v kuchyni. Jako koření je velice aromatická a ve větším množství může působit hořce. Bývá často součástí provensálské kořenící směsi. Pokud čistou levanduli použijete s citem, je vhodné ji přidat k dušenému masu nebo k rybě. Zajímavým tipem je také výroba levandulového másla, které určitě váš jídelníček velice ozvláštní a povznese. Kandované květy levandule se hodí například do marmelád nebo dezertů.

V letních parnech si můžete vyrobit osvěžující levandulovou limonádu– svařte sušené levandulové květy s vodou a cukrem. Výsledný sirup přeceďte a nařeďte studenou vodou s citronovou šťávou. U bazénu nebo na vyhřátém balkoně vás domácí „levandulovka“ nadchne.

Proti molům a rýmám a pro dobrou náladu

Vyrazte tedy do zahrádky nebo na balkon, ostříhejte rozkvétající levanduli a usušte ji. Bude se vám hodit v průběhu celého roku, ať už si ji dáte v pytlíčku do skříně, aby odháněla moly od sezónního oblečení, nebo ji na podzim budete inhalovat při prvních rýmách. V zimě vám svou vůní zvedne náladu a výborný čaj vám vlije novou energii do žil. A pokud se vám levandule prostě líbí, nic vám nebrání v tom, abyste si ji dali jen tak do vázy.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.