Fitko doma

Pět kroků k domácí tělocvičně aneb jak letos konečně naplnit svá novoroční předsevzetí. Bříško trochu přetéká přes pásek? Blůza tísní, i když to dříve nedělala? Stres, nepravidelný stravovací režim, a v neposlední řadě Vánoce si vybraly svou daň. A na vašem seznamu novoročních předsevzetí se (zase jednou) objevilo i přání zhubnout do plavek? Jak na to, když do fitcentra se vám nechce? Přinášíme vám pět tipů, jak si vytvořit minitělocvičnu v domácím prostředí.

1/ Najděte si prostor

Ne v každém bytě je možné vyhradit pro cvičení celou místnost, abyste si mohli vytvořit soukromé studio s profesionálním vybavením a zrcadly na stěnách. Nevzdávejte to však. Stačí, když si najdete příjemný volný kout, kde budete mít na své cvičení přiměřený dostatek místa.

Vždy je třeba mít na mysli i to, jakému cvičení se doopravdy chcete a budete věnovat, a nepořizovat si vybavení, které už váš cvičební koutek nepojme, a navíc bude jen sbírat prach.

Stretching

2/ Větrání je základ

Čistota je půl zdraví a o vzduchu při cvičení to platí dvojnásob. Pokud není prostor klimatizovaný, cvičte při otevřeném okně. Ovšem v případě, že vám pod okny vede frekventovaná silnice, toto pravidlo raději porušte. Vhodné je větrat, když prší nebo po dešti, kdy se vám vzduch v místnosti příjemně zvlhčí. Pokud jsou venku zhoršené rozptylové podmínky, větrejte jen krátce a intenzivně.

Woman opening white see-through curtains

3/ Pozor na podlahu

Pro cvičení je vhodná hladká podlaha, kterou je možné snadno čistit. Zároveň by měla být na povrchu tvrdá a dobře snášet případné nárazy. Na cvičení se určitě nehodí koberce, protože se v nich drží prach a nečistoty, které při pohybu víříme a následně vdechujeme.

V profesionálních fitness centrech se běžně používá speciální gumová podlahová krytina, která chrání klouby před nárazy, je antibakteriální a netoxická. Protože se nepřilepuje, lze ji snadno položit a demontovat, ovšem je také poměrně drahá. Pro potřeby domácího tělocvičného koutku tedy postačí vybrat některou z podložek na gymnastiku nebo jógu, popřípadě karimatku.

Attractive female doing exercise at home.

4/ Cvičte hlavou

Pravidelné a přiměřené dávky tělesného cvičení jsou rozhodně zdravější než když se dvakrát do roka zničíte ve fitcentru a odejdete s myšlenkou, že už vás tam nikdy neuvidí. Proto cvičte hlavou, promyslete si, na co se chcete při domácím cvičení zaměřit, a pořiďte si odpovídající a také kvalitní vybavení – jde přece o vaše zdraví. Pokud si nebudete moci vybrat ani po poradě s internetem, v obchodě s fitness pomůckami vám určitě poradí.

Happy woman chooses loads for dumbbell in sport shop

5/ Rozměrné cvičební stroje nejsou nezbytné

Rotoped se stal v mnoha domácnostech zajímavým věšákem na cokoli – představte si, co by se dalo věšet na další velké posilovací stroje! Pořiďte si raději vybavení, které doopravdy budete používat. Mnohé sportovní pomůcky jsou lehké, snadno se přemisťují a dají se složit například pod postel. Vzhledem k dnešnímu způsobu života trpí velice naše páteř, pro začátek tedy určitě nepochybíte, když si pořídíte například velký gymnastický míč a lehké činky. Internet poskytne pak i začátečníkům široké spektrum rad, jak efektivně cvičit.

Ostatní je už jen na vás a vaší motivaci. Budete-li však cvičit pravidelně a poctivě, výsledky se určitě dostaví. Nezapomínejme, že při cvičení se vyplavují do těla endorfiny – „hormony štěstí“, které vám rozjasní i sebepošmournější zimní den!

Fitness Equipment

Rada na závěr: Myslete na svoje zdraví!

Dávkujte si cvičení vždy s ohledem na aktuální zdravotní stav a své možnosti. Ve fitcentru jste pod dohledem zkušených trenérů, kteří vědí, jak pomoci, kdyby se vám udělalo špatně. Doma se tedy nepřepínejte a při případném pocitu slabosti si dejte včas pauzu. Nezapomínejte také na pravidelný pitný režim.

attractive and healthy young woman doing fitness exercises workout home

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.