Hledáte originální kachlíky do koupelny či kuchyně? Najděte inspiraci v historii

Keramické výrobky vyráběli již Egypťané a Mezopotámci 4000 let před Kristem. Odtud se pomalu rozšiřovaly do ostatních vyspělých oblastí, jako byl například starověký Babylón, později i do římské říše. Vzory na dlaždicích a kachličkách jasně ukazují, ve které době byly zhotoveny. Provází nás tak průběhem celých dějin lidstva. Dokázali byste si představit vaši koupelnu nebo kuchyň s těmito vzory?

Na úvod nabízíme jako ochutnávku jednu velkolepou stavbu starých časů, za kterou nemusíte jezdit daleko. Ištařinu bránu (575 př. n. l.), která se nachází v Pergamském muzeu v Berlíně, zdobí modré a žluté glazované dlaždice se 120 lvy.

Počátky keramiky najdete v pyramidách

Nejstarším dochovaným keramickým obkladem jsou dlaždice v Džosérově pyramidě (na obrázku), staré více než 4 500 let. Glazované dlaždice se v období Mezopotámie a starověkém Egyptě používaly k ochraně a reprezentativnosti budovy. Keramický obklad byl v té době velice drahou záležitostí, ukazoval totiž majetek vládce. Již tehdy se používaly v interiéru keramická dlažba a obklad. Řekové, Etruskové a Římani používali keramický obklad nejvíce na výzdobu svých obřích chrámů.

Od muslimských paláců k art deco

K velkému rozvoji keramických obkladů přispěla islámská kultura v 9. století (našeho letopočtu). Barevné dlaždice pokryté vrstvou stříbra nebo zlata v té době používali stavitelé v palácích a mešitách vládnoucích vrstev. I zde tak užití tohoto materiálu ukazovalo na postavení a moc obyvatele (či investora).

Do zbytku Evropy dorazily první dlaždice ve středověku. Rozšířeny byly především v 13. století na podlahách kostelů. S příchodem průmyslové revoluce přišel prudký nárůst počtu vzorů a barev. Ve 20. století byly motivy dlaždic nejvíce ovlivňovány uměleckými směry art nouveau a art deco.

Vkusná odvaha a fantazie domovům sluší

Dnes si můžete vybrat z nepřeberného množství barev a vzorů. Hitem se stávají napodobeniny kachliček našich předků nebo 3D dlaždice, které vystupují do prostoru.

Dejte sbohem unylé jednolité barvě vašich koupelen a kuchyní. Nebojte se je vyzdobit originálními kachličkami. Je to sice dražší, avšak váš domov se díky tomu dostane na vyšší úroveň a věřte nám, že pohled na vkusný design vaše oči neunaví.