Hledáte do svého domova koberec? Poradíme, jaký zvolit a podle čeho vybírat

Koberec je stále velmi populární doplněk mnoha obýváků, ložnic a dětských pokojů. Jako všechno i koberce podléhají módním trendům a dá se mezi nimi vybírat prakticky donekonečna. Aby tak dlouho výběr netrval, je potřeba se napřed zamyslet a uvědomit si, čím se vlastně výběr koberce řídí.

Koberec má spoustu výhod. Zútulní prostor, je příjemný na dotek, zatepluje a v případě dětských koberců slouží jako hrací plocha. Možná, že právě to jsou důvody, proč koberce nijak neztratily na své oblibě a najdeme je prakticky v každé domácnosti.

Vyzkoušejte měkkost

Pokud vybíráte koberec, měli byste mít na paměti, že podstatné je, do jakého pokoje bude určen. Podle toho se totiž také odvíjí jeho účel. Do obývacího pokoje či ložnice se hodí jiný typ koberce než třeba do dětského pokoje.

V obývacím pokoji se koberce používají nejčastěji a jsou tak nějak tradiční součástí tohoto pokoje. Můžete použít koberec z jakéhokoliv materiálu, podstatná je měkkost a kvalita. Tu zjistíte jednoduše – bosou nohou se po koberci projděte. Materiál, tvar a barvy samozřejmě volíte podle svého vkusu tak, aby ladil s celkovým charakterem pokoje.

Do ložnice s hustým vlasem

S ložnicí je to do značné míry stejné jako s obývacím pokojem. Potřebujete hlavně pohodlí. V ložnici totiž dost často skutečně budete chodit bosí. Klidně může koberec mít delší a hustý vlas. Pokud bude sahat až k nábytku, musíte napřed ověřit, jak se chová při otevření dvířek skříní. Ta by rozhodně neměla o koberec drhnout. Pokud se otevírají plynule, je vše v pořádku.

Pro děti koberec s pořádnou výdrží

Dětský pokoj je jiná liga. Děti v něm často tráví celé hodiny, jsou aktivní, hrají si a běhají. Někteří lidé se domnívají, že koberec není pro děti zrovna nejvhodnější, zejména kvůli prachu, který se v něm drží. Pokud ale vaše dítě alergií na prach netrpí, koberec rozhodně použijte.

Moderní koberce mají antistatické vlastnosti a už dávno neplatí, že koberec je hlavně lapač prachu. Koberec by měl být s co nejkratším vlasem, protože ho nejspíš budete každou chvíli čistit nebo vysávat. Svým zpracováním by měl povzbuzovat dětskou fantazii, takže by na něm neměly chybět obrázky a veselé barvy. Super jsou také koberce, které slouží současně jako hrací podložka, to znamená, že jsou na nich vyobrazeny různé cesty, křižovatky a železnice, po kterých si mohou malí kluci jezdit.

Proti chladné podlaze

Koupelna se v mnoha případech bez koberce obejde, ale stejně tak je hodně těch, kteří si prostě mokrou bosou nohou na kachličky nestoupnou. Právě ti volí koberec, aby si jednak užili příjemný dotek s vláknem a současně zabránili chůzi po studené podlaze. Koberce v koupelně bývají menší, nikdy se nedělají přes celou plochu podlahy. Často stačí jen předložka nebo malý koberec. Opět je dobré volit hustší vlákno, které vaše nohy osuší.

Samozřejmě můžeme mít koberce i v mnoha jiných místnostech. V pracovně, předsíni, pokoji pro hosty… Vždy mějte na paměti, že zásadní je materiál, ze kterého je vyroben. Na výběr je umělý nebo přírodní materiál, každý má své výhody a nevýhody. Platí, že čím hustější vlas, tím déle koberec vydrží. Každopádně se koberců nebojte a pamatujte, že vaše nohy vždy ocení, když budou chodit po příjemném hřejivém mechu.