Také hmyz někdy potřebuj domky. Vybudujte jim přátelské prostředí na vaší zahradě. Odmění se vám

Většina majitelů zahrádek se snaží udržovat svoji zahrádku v uklizeném stavu. Toto někdy až sterilní prostředí ale neprospívá živočichům, kteří mají na zahrádkách svůj domov. Naopak neposekaný kout s vrstvou spadlých větví je místo, které zvířecí obyvatelé zahrádky navštěvují nejraději. Pokud chcete mít uklizenou zahradu, a přesto na ní mít život, postavte drobným živočichům přírodní hnízdiště. Uděláte tak domov například včelám samotářkám, které se za odměnu postarají o vaši úrodu.

1. Hotel pro včely z dutého špalku

Na hnízdiště pro včelí obyvatele budete potřebovat dutý špalek o průměru do dvaceti a výšky čtyřiceti centimetrů nebo špalek s vyhnilým středem. Ten odstraníme až na tvrdé dřevo. Poté jeho střed naplníme vhodným přírodním materiálem.

Aby si do něj mohli jeho obyvatelé zalézt a naklást vajíčka, je potřeba volit dutý materiál, jehož otvor poté hmyz zavíčkuje. Z výplně by měla vzniknout hustá struktura. Vhodným materiálem je například stéblo slámy a rákosu, doplněné hliněnou mazaninou a bezovými větvičkami.

Zručnější mohou do středu špalku místo slámy vyvrtat otvory 5–10 cm hluboké, vzdálené od sebe 2–4 cm, které poslouží stejně dobře. Umístit ho můžete mezi naskládanou hromadu dřeva, a dobře tak kontrolovat nové hosty.

Kdo nemá po ruce dřevěný špalek, může ho nahradit obyčejnou plechovkou, kterou naplní stejně jako v předešlém případě. V takovémto jednoduchém příbytku se bude líbit především včelám samotářkám.

2. Domeček pro škvory

I když se to na první pohled nezdá, škvoři jsou užiteční tvorové. V jejich potravě totiž převládají mšice, které nám ničí květiny. Domek si tedy také zaslouží a jeho výroba není vůbec složitá. Vezmeme si hliněný květináč a dřívko, které bude delší než průměr horní hrany květináče a poslouží jako zábrana proti vypadnutí výplně. Na dřívko přidělejte provázek, který následně protáhněte otvorem v květináči. Ten vyložte dřevní vatou nebo slámou a zavěste ho vzhůru nohama.

3. Motýlí ubytovna

Aby přilétli motýli na vaši zahradu, budou potřebovat úkryt, ale hlavně potravu v podobě nektaru z květin. Nejlepší jsou květy trnky, šeřík, hloh a komule davidova. Hlavní zásadou pro vhodný motýlí příbytek je, že místo kulatých otvorů vyříznete otvory podlouhlé tak, aby semotýli vešli dovnitř i s křídly. Tvar motýlího domku může být podobný jako ptačí budka s tím rozdílem, že jeho budka bude méně hluboká a vevnitř budou jako náplň tenké větvičky.

Jak vidíte, i hmyzí přátelé potřebují své domovy. Nezapomínejte na ně a připravte jim úkryt, který může být pěknou částí vaší zahrady. Nehledě na to, že vaše děti se mohou podílet na výrobě a přitom se dozví něco nového o fungování a ochraně přírody.