Hurá na tábor! Co (ne)sbalit dítěti do kufru?

29. července 1907 sir Robert Baden-Powell zorganizoval na ostrově Brownsea na jihu Anglie historicky první skautský tábor s dvaceti chlapeckými účastníky. Máme tu tedy pěkné výročí letních pobytů dětí v přírodě a možná je dobré si říct, jak vlastně dítko na tábor připravit a co mu zabalit.

Tábor se samozřejmě může lišit. Něco jiného je skautský tábor ve stanech, něco jiného je tábor v chatkách nebo zděné budově a jinak vypadá třeba vodácký tábor. Každý má svá specifika. Co je důležité, organizátor tábora by vám vždy měl dát přesný soupis toho, co vaše dítě má na táboře mít. Takže jednoduchá a zcela univerzální rada může znít – sbalte všechno, co máte na předepsaném seznamu od pořadatelů, a neuděláte rozhodně chybu.

Univerzální mix oblečení

Když se na celu záležitost přece jen podíváme blíže, najdeme několik věcí, bez kterých se nedá vyrazit na žádný tábor. Klasicky se to týká oblečení, kde jde o kombinaci ponožek, spodního prádla, triček s dlouhým a krátkým rukávem, bund a svetrů. Nechybí kraťasy, tepláky, sandály, pohorky a gumáky. Jednotlivé doporučené seznamy se zřejmě budou lišit jen počtem. Někdo bude chtít, aby dítě mělo troje tepláky, jinému budou stačit jedny, ale zase doporučí třeba sedm triček. Tady skutečně záleží na typu tábora a jeho náplni a délce. Rozhodně nezapomeňte na pláštěnku a čepici kšiltovku. Za specializovanou část oblečení se dají označit maskáče, které kdysi byly povinnou výbavou skautských táborů, ale dnes už ani toto striktní pravidlo zdaleka neplatí všude. Většinou to dopadá tak, že se oblečení sbalí víc než míň, některé maminky zabalí dítěti většinu šatníku, tedy pokud to kufr či batoh pojme.

Spacákem proti nočnímu chladu

Věci na spaní jsou tak trochu součástí oblečení, většinou jde o trika či pyžama (u menších dětí), hlavní je však nezapomenout na spacák. To je jedna z nejdůležitějších věcí.Když koupíte levný, bude v něm vaše dítko klepat kosu. Takže na spacáku nešetřete, nebo přesněji, dbejte na to, aby spacák pokud možno hřál. V každém obchodě vám s tím poradí. A když máte spacák, samozřejmě k němu potřebujete i karimatku.

Hygiena je na táboře víc než půl zdraví

Hygienické potřeby jsou další nezbytnou věcí. Kartáček na zuby, pasta, mýdlo, ručník, to vše asi nemusíme nijak zdůrazňovat. Nezapomeňte však také na papírové kapesníky, opalovací krém, repelent proti klíšťatům a komárům. Ideálně vše zabalte do příruční taštičky, protože jinak dost reálně hrozí, že to vaše dítko někde postupem času ztratí.

Ešus a další nezbytnosti

Pak nám zbývá kategorie věcí, které život na táboře usnadňují nebo jsou pro něj přímo nezbytné. Takže skaut bez ešusu není skaut, protože se nenají a pravděpodobně zemře hladem. Ne, jistě, tak dramatické to nebude, ale ešus, lžíce a hrnek je prostě nezbytná výbava. Rozhodně nezapomeňte na baterku, bez které se žádná noční bojovka neobejde (a noční návštěva vzdálené latríny také ne). Další nezbytnost je čutora nebo plastová uzavíratelná láhev na vodu. Pro starší děti se doporučuje kapesní nůž. Hodit se budou i sluneční brýle. A nezapomeňte na malý baťůžek na kratší výlety.

Mobil ano, či ne?

To jsou všechno nezbytnosti, které byste svému dítěti zabalit měli. Co je v dnešní době velké téma, jsou mobilní telefony, tablety a další elektronické serepetičky. V běžném životě se bez nich neobejdete, je však velká otázka, zda je brát na tábor. Existují jak ortodoxní zastánci absence jakýchkoliv těchto věcí na táboře, stejně jako benevolentní skupina, která je neodmítá. Pokud telefon dítěti přibalíte, pak hrozí, že ho ztratí nebo utopí v řece. A také že na něm bude trávit volné chvilky, což je škoda, protože kvůli tomu se na tábor do přírody nejezdí. Na druhou stranu, je to možnost, jak se s dítětem spojit, což prostě mnoho rodičů považuje za nezbytné. Zjistěte si, jak se na tyto věci dívá organizátor tábora, a společně jistě najdete kompromis. Jak se někdy s oblibou říká, za nás tyhle věci nebyly a rozhodně nám nechyběly. Ale doba je opravdu jinde, takže není dobré vynášet nějaké soudy. Každopádně hlavní je, aby si vaše dítě tábor pořádně užilo a vrátilo se ve zdraví domů. Jakmile to zvládnete jednou, už to pak budete mít všechno v malíku, včetně balení věcí.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.