V první řadě byste měli začít přemýšlet nad tím, jaké výrobky kupujete, zda jsou v ekologických a znovupoužitelných obalech a podobně. Jestliže chcete dosáhnout toho, abyste se stali zerowaste domácností, neobejdete se bez domácího vermikompostéru, jenž vám pomůže likvidovat bioodpad.
Proč si pořídit domácí kompostér?
S tříděním odpadu se setkáte nejen v domácnostech, ale i ve většině firem. Přestože rozdělujete papír, plastové obaly, barevné a čiré sklo, stále vám zůstává spousta odpadu, přičemž zhruba čtyřicet procent z něj tvoří biologické složky, které je možné použít právě na domácí kompost.

Ptáte se, proč si pořídit kompostér do bytu? Důvodů je hned několik. V první řadě snížíte množství směsného odpadu. Současně si však vyrobíte vlastní kompost, který potom použijete na hnojení rostlin v květináčích, ale i na zahradě. Stejně tak nezanášíte kanalizační potrubí, protože omezíte používání kuchyňského drtiče, a přestanete zbytky z kuchyně splachovat do záchodu.
Existují i kompostéry na balkon a do bytu
I když nežijete v rodinném domě se zahradou, můžete si vytvořit domácí kompost, neboť existuje takzvaný vermikompostér. Umisťuje se buď na balkoně, nebo na terase, ovšem v našich končinách ještě není tak rozšířený, spousta lidí ani netuší, že něco takového existuje.
Spojujete si domácí kompost s venkovní zahradou, na které máte vyhrazené místo s dřevěnou konstrukcí, do níž vhazujete biologický odpad? V takovém případě nejste důkladně informováni, protože existuje i kompostér na balkon. Veškerou práci ve vermikompostéru odvádí žížaly, jejichž úkolem je přeměnit bioodpad na kompost, jenž vzápětí využijete jako organické hnojivo pro pokojové a venkovní rostliny.
Bytový kompostér nezapáchá, ani se neobjevuje plíseň. Vyrobený bývá zpravidla umělé hmoty, případně tvrdého dřeva. Domácí kutilové si dělají vlastní kompostér, a to za pomoci starých pneumatik. Jestliže si zakoupíte vermikompostér v obchodě, máte k němu i všechno potřebné, tedy včetně podestýlky, respektive substrátu (tráva, staré listí, navlhčený papír, kokosová vlákna, hobliny).
Kde sehnat žížaly?
Kompostér do kuchyně uvítá kalifornské žížaly, neboť se dokážou poměrně rychle množit a v krátkém čase přeměnit organické zbytky na kompost. Kalifornské hybridy, jak se jim také říká, nejsou přizpůsobeny tomu, aby žily v hlíně, ovšem v podestýlce výše popsané se jim daří perfektně. Věřili byste tomu, že pokud si pořídíte zhruba půl kilogramu kalifornských žížal, tak vám během jednoho dne dokáže zlikvidovat čtvrt kilogramu bioodpadu? Kalifornské žížaly se běžně prodávají v zahrádkářských potřebách, ale i na internetu.

Co patří do domácího kompostéru?
- odkrojky, zbytky ovoce a zeleniny včetně citrusových plodů, bramborové slupky, zelené natě
- čajové sáčky
- kávové zbytky a papírové kávové filtry
- zbytek pečiva
- papírové kapesníčky a ubrousky
- uvadlé květiny
- zbytky vařené zeleniny, rozdrcené skořápky od vajec

Co do něj nepatří?
- maso
- mléčné výrobky
- olej, sádlo a další tuky
- chuťově výrazné potraviny (zázvor)
- kosti