Pečené kaštany v misce

Připravte si doma jedlé kaštany 3x jinak

Také vás příjemně naladí vůně pečených kaštanů? Pokud si chcete připomenout atmosféru vánočních trhů i doma, inspirujte se 3 jednoduchými recepty, jak na přípravu lahodných jedlých kaštanů.

Jedlé kaštany můžete koupit na trzích nebo v obchodech. Jejich výběru věnujte zvláštní pozornost, jelikož jsou náchylné k plísním. Rádi zahradničíte? Vypěstujte si vlastní kaštanovník jedlý. Pokud máte na zahradě dostatek místa, vysaďte si tento mohutný strom, kterému svědčí teplo.

Kaštany pečené v troubě

Ne náhodou na trzích pečou kaštany na otevřeném ohni. Uvolňuje se tak jejich příjemné aroma a zvýrazní chuť. I proto jsou rychlou a oblíbenou variantou doma pečené kaštany na plechu v troubě.

Všimli jste si, že mají na tržištích plody naříznuté? Udělejte to stejné. Před samotným pečením je nechte tři hodiny odstát ve studené vodě, aby změkly. Pečení pak trvá zhruba 20 minut. Až ve škvírce slupky uvidíte žlutou dužinu, jsou hotové.

Vařené kaštany

Ještě snazší a rychlejší proces je vaření kaštanů v rendlíku. Hnědé plody nezapomeňte před vařením z jedné strany naříznout do tvaru kříže. Přiveďte vodu k varu a kaštany v ní vařte 10 minut. Po vyjmutí je zabalte do utěrky a stlačujte, dokud neucítíte, že skořápka povolila. Pak z nich zkuste připravit třeba tradiční pochoutku Američanů. Ti na Den díkuvzdání podávají kromě krocana i kaštanovou nádivku.

Kaštanové pyré

Chutné pyré z kaštanů má v kuchyni širokou škálu uplatnění. Využijete ho při pečení cukroví, moučníků, dortů i koláčů nebo také jako zahušťovadlo do polévek. Jeho příprava je však o něco pracnější. Jedlé kaštany hodinu povařte v mírně osolené vodě. Zbylou vodu neslévejte, ještě vám poslouží. Poté ještě horké kaštany oloupejte. Dužinu, která vám zbyde, znovu povařte (ve stejné vodě), a to zhruba 20 minut, než bude měkká. Dlouho pak neotálejte, a ještě za tepla kaštany pasírujte přes sítko. Nezapomeňte přidat sirup z vody a cukru, který musí být hustý. Pokud nepřipravujete pyré pro děti, nebojte se přidat rum, který chuť jedlých kaštanů příjemně zvýrazní.

Tepelné zpracování těchto plodů je téměř nezbytností. Syrové totiž chutnají příliš trpce. Kromě výborné aromatické chuti jsou plné vitamínů A, C a skupiny B. V zimních obdobích vás tak ochrání nejen proti virům, ale i únavě a stresu.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.