Pečené kaštany v misce

Kde sehnat a jak připravit pečené kaštany

K podzimním a zimním měsícům patří voňavá pochoutka v podobě pečených jedlých kaštanů. Kde je seženete a jak je co nejlépe připravit? To všechno najdete v tomto článku.

Kde se dají jedlé kaštany sehnat?

Dají se koupit v obchodě nebo na trhu. Objevují se začátkem podzimu a k dispozici bývají až do zimy. Pokud víte o poblíž rostoucím stromu kaštanovníku jedlém, můžete si je dokonce rovnou nasbírat.

Kolik stojí?

Cena za kilo jedlých kaštanů se pohybuje zhruba od 80 do 100 korun. Záleží, kde aktuálně nakupujete. Pokud chcete ušetřit a přesto si dopřát tuho specifickou pochoutku, buď vyrazte na sběr do parku, nebo si vysázejte vlastní kaštanovník.

Vypěstujte si vlastní jedlé kaštany

Kaštanovník jedlý si můžete vysázet rovnou na zahradu. Jde o strom příbuzný buku, a přesto že nepatří mezi často pěstované druhy v našich podmínkách, daří se mu většinou velmi dobře. Dožívá se mnoha let a působí estetickým dojmem. Dobře prospívat bude hlavně v nížinách a teplejších oblastech, kde se například pěstuje víno. Půda by měla být bohatá na živiny a vodu. Vzrostlému stromu nevadí ani krátkodobé období sucha, protože má bohatý kořenový systém.

Recept na pečené kaštany

Jedlé kaštany se jedí tepelně upravené. Vynikne tak jejich chuť a jsou lépe stravitelné. Způsobů přípravy existuje hned několik. Klidně vyzkoušejte všechny a uvidíte, jak vám kaštany chutnají nejvíce.

V troubě

Tradičně se pečené kaštany připravují hlavně v troubě. Tu si předehřejeme na 200 °C a kaštany klademe na plech. Aby se mohla skořápka otevřít, lehce je nařízneme na špičce. Pečení trvá zhruba 15 až 20 minut, až ztmavnou a slupka se v místě řezu lehce otevře.

Na pánvi

Pro přípravu na pánvi je potřeba speciální děrovaná varianta, kam se vsypou kaštany. S pánví je potřeba pohybovat a kaštany protřepávat, aby se z jedné strany nepřipálily. Opět musí být naříznuté na špičce, podle které poznáte, že už jsou hotové. Příprava na pánvi trvá zhruba 10 minut.

V mikrovlnce

Do slupky kaštanů udělejte nožem dírku a umístěte na mělký talíř, do kterého dáte lžíci vody. Talíř s kaštany dejte do mikrovlnky a zakryjte poklopem. Zapněte na zhruba 750 W po dobu 2 minut.

Kaštany loupeme ideálně co nejdříve po upečení, protože tehdy je slupka měkká a dá se dobře oddělit. Na vnitřku si pochutnáváme po zchladnutí. Dají se jíst jen tak samotné, ale skvěle fungují v nejrůznějších dezertech i slaných jídlech.

Výživové hodnoty kaštanů

Jedlé kaštany obsahují poměrně velké množství minerálních látek. Mají pozitivní vliv na kvalitu kůže a vlasů. Hodí se jako prevence chudokrevnosti či při kardiovaskulárních nebo respiračních onemocněních. V nepříznivých zimních měsících oceníme také obsah vitamínů A, C a několik druhů vitamínů ze skupiny B. Pravidelná konzumace může pomoci se zlepšením nálady.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.