Svítící vyřezaná dýně

Jak na vyřezávání dýně? S profi nástroji to jde líp

Dlabání dýně nemusí být vůbec snadné. Svoji dužinu si tyto krásky umí chránit. Dostat se jim pod kůži bez toho, abychom skončili na pohotovosti, v lepším případě s pořezanou rukou, v horším s dírou v břiše, to chce špetku šikovnosti a hlavně vědět, jak na to. Na tupý nůž zapomeňte.

Ještě před pár lety byl zvyk dlabání dýní u nás neobvyklým. Jenomže tento starý keltský zvyk, později anglosaský lidový svátek, se s globalizací dostal i k nám, a je logické, že pálení svíček na hřbitově děti bere méně, než dlabání dýní a pořádné strašidelné řádění. Halloween se tedy nově slaví i u nás a vedle dubnového pálení čarodějnic tady máme další trochu morbidní svátek, který děti prostě milují. Takže jim pojďme vydlabat dýni.

Základem je správná dýně

Letošní rok i po svém suchém startu dýním nakonec přál. Kdo si v květnu zasadil halloweenské dýně, má teď o problém méně. Nemusí dýni shánět. Ne všechny jsou totiž na dlabání tak efektní.

děti vyřezávají u stolu dýně a papírové netopýry jako dekorace na halloween

Takové hokajdo je malé a příliš tvrdé a špagetovou dýni použijte rozhodně jenom v kuchyni. Halloweenské dýně se prodávají v různých velikostech. Dýně odrůdy Big Max doroste až do 50 kg. Obvyklá velikost dýně na dlabání je však do 7 kilogramů. Což dosahuje oblíbená odrůda halloweenské dýně Jack O’Lantern.

Skutečně dobrý nůž nebo speciální nářadí na vyřezávání dýně

šablona na vyřezávání dýně nakreslená na dýni

Svět prostě dlabe každoročně, a tak už na dlabání dýně nemusíte jít pouze s dobře ostrým nožem a lžící. Kupte si profi nářadí – set nožů a vykrajovátek na dlabání dýně. Díky těmto speciálním nožům a pilkám dokážete vytvořit různé ozdobné řezy. Každý bude velice přesný a můžete si vyhrát i s detaily. Dokonce zvládnete i tvrdší dýně. Rovněž vydlabávání profi škrabkou bude mnohem snazší.

Dýně na Halloween lze vyřezávat i pomocí různých pomůcek. Prodávají se šablony na dýně, takže kdo není zrovna zručný kreslíř, pouze obkreslí šablonu.

Dlabání dýně od A do Z

Vyřezávání dýně na halloween

  1. Nejdříve uřežte vrchní díl dýně, kde se nachází stopka. Tu dle možností neodstraňujte, ale ponechte.
  2. Vršek vytáhněte a začněte dlabat. Ven je třeba dostat veškeré jádra i měkčí část dužiny. Musí vzniknout místo pro svíčku nebo světlo. Mimochodem LED světla jsou dnes výrazně praktičtější, trvanlivější a bezpečnější než svíčky.
  3. Na dýni si fixem, nejlépe permanentním, nakreslete, co budete vyřezávat – tedy obličej: oči, nos, zubaté rty. Nebo použijte šablony na dýně. To pak dýni snadno „vtisknete“ třeba i obličej Mickey Mouse.
  4. Dýně by se měla následně zevnitř ošetřit, aby rychle nepodlehla zkáze. Rozhodně ji pak už nejezte! Použijte některý vhodný prostředek proti plísni. Dalším důležitým ošetřením je natřít dýni v místě řezů vazelínou, aby nezačala rychle vysychat. Jestli budete používat do dýně svíčku, raději tato ošetření vynechte. Aby se z ní nestala hořící koule.
  5. Osaďte světlo. Svíčku nebo LED.
  6. Dýni uchovávejte v chladu. Ve venkovním prostředí jí bude dobře, doma ji alespoň nedávejte k radiátoru či ke kamnům.

Kdy se slaví Halloween?

Halloween se slaví 31. října, tedy v předvečer našeho svátku Všech svatých, nazývaného rovněž Dušičky. Vedle vydlabané dýně a dekorací na hroby, tak nezapomeňte ani na další halloweenskou výzdobu. Skvěle se její přípravou zabavíte s dětmi celá rodina.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.