Jak přežít dlouhé pracovní dny?

Prostředí a podmínky, v nichž pracujete, významně ovlivňují kvalitu odvedené práce. Je-li stůl a počítač vaším nejlepším pracovním přítelem, ale po úmorných dnech to už mezi vámi začíná přeci jen lehce skřípat, určitě oceníte několik jednoduchých rad, díky nimž můžete snížit negativní dopady dlouhých pracovních dnů na svůj život.

Sezení

Při dlouhém sezení u stolu je dobré dodržovat tzv. pravidlo pravých úhlů – nohy by měly být ohnuté v kolenou do pravého úhlu a chodidla položená plnou plochou na podlaze. Vzpřímené držení těla zajišťuje pravý úhel mezi trupem a stehenní kostí. Stejně tak předloktí by s paží mělo svírat pravý úhel.

Pain

Základem je samozřejmě kvalitní výškově nastavitelná židle. Bolestem páteře můžete předcházet tím, že si mezi záda a opěradlo v oblasti kříže vložíte malý polštářek nebo ne zcela nafouknutý overball, který vám pomůže sedět rovně a nezatěžovat tolik svaly v oblasti páteře.

Pokud vás trápí křečové žíly nebo chcete předcházet jejich vzniku, rozhodně dbejte na to, aby vaše stehna a lýtka svírala úhel cca 90 stupňů. Když máte židli příliš vysokou a nohy volně visí, vzniká nežádoucí tlak na stehna a zhoršuje se také cirkulace krve. Nevhodné je rovněž sedět s nohou přes nohu.

Důležité je i nesedět strnule. Abyste předešli křečím a zatuhnutí svalů, je dobré si dělat přestávky. Nebojte se vyzkoušet sezení na gymnastickém míči, který díky své lehké labilitě zapojí hluboký stabilizační svalový systém podél páteře, čímž pomáhá rovnat záda.

Correct Sitting Posture - Stability Ball

Notebook, metla lidstva

V případě, že používáte notebook, je vám asi už nyní jasné, že pravidlo o správných úhlech není zas tak snadné dodržovat, obzvláště u horní poloviny těla. Jak snížit zátěž na krční páteř a zápěstí?

Horní okraj monitoru počítače by měl být ve výši očí, abyste nepřetěžovali krční páteř. Chcete-li si tedy odlehčit při práci s notebookem, pořiďte si externí klávesnici a samotný notebook vypodložte do potřebné výšky. Při psaní na klávesnici i manipulaci s myší byste měli držet předloktí volně nad deskou stolu a zápěstí mít co nejvíce v rovině. Když si při únavě položíte ruce na hranu stolu, zápěstí je nuceno se ohýbat, vzniká napětí, které může vyústit až v tzv. syndrom karpálního tunelu. Pomoci mohou např. gelové podložky pod zápěstí.

Man working on laptop

Osvětlení

Pro zrak je nejvhodnější denní světlo – je nejpřirozenější, a proto také nejzdravější. Ideální podmínky pro práci však bývají spíše výjimkou. Jak tedy situaci vhodně kompenzovat? Světlo u pracovního stolu by mělo osvětlovat celou pracovní plochu, ne jen klávesnici. Lampa by měla mít neprůsvitné stínidlo a v žádném případě nesmí vyčnívat žárovka, která by vás mohla oslňovat. Rušivě mohou na stole působit i lesklé nebo naopak hodně tmavé plochy. Obecně se soudí, že svítidlo by mělo ozařovat plochu stolu z výšky 40 až 50 centimetrů pod úhlem dopadu 60 až 70 stupňů. Pro zrakovou pohodou je také vhodné, aby byla navíc alespoň mírně osvětlená i celá místnost, kde pracujete.

Feeling tired and stressed.

Vytvořte si příjemné prostředí

Ať už pracujete doma, nebo v kanceláři, dbejte na to, aby v okolí bylo co nejméně rušivých vlivů. Soustředění mohou pomoci i barvy. Například modrá je barvou harmonie – zklidňuje a zároveň pomáhá zvýšit koncentraci. Zelená zase napomáhá udržet duševní rovnováhu.
V šedivých zimních měsících doporučujeme obklopit se žlutou barvou, která evokuje slunce. Působí velmi teple, dodává životní energii a může blahodárně přispět i vašemu intelektu.

Cup of coffee

Nezapomínejte jíst, pít a žít

Pečujte o své tělo – krmte ho zdravě a v přiměřených dávkách v průběhu celého dne. Vhodně naplánované přestávky na svačinu nesmírně zefektivní vaši práci. Dbejte také na pitný režim – ten je důležitý po celý rok, nejen v horkých letních dnech. Dehydratace způsobuje například únavu, ztrátu koncentrace, bolesti hlavy a mnoho dalších obtěžujících příznaků, kterým je možné snadno předcházet, když budete pravidelně pít alespoň jeden a půl litru denně.
A po dlouhém pracovním dni si najděte čas na sebe a na své blízké, na věci, které vás baví a těší, protože duševní pohoda a dobré psychické rozpoložení je nejefektivnějším pracovním pomocníkem!

Group of friends taking selfie in the cafe

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.