Jak vyčistit troubu

Jak vyčistit troubu a nestrávit u toho věčnost?

Máte pocit, že na připečené zbytky jídla a usazenou mastnotu na stěnách a dvířkách vaší trouby už nebude fungovat nic jiného než hrubá síla? Pojďme se přesvědčit o opaku, i extrémně připálenou troubu jde pomocí několika triků vyčistit. Proč své dobro ale nenechávejte špínu v troubě zajít až tak daleko, její čištění vám pak půjde daleko snadněji a rychleji.

Základem je pravidelnost

Pustit se do důkladného čištění jednou ročně nestačí. Nemůžete se pak divit, že nad troubou strávíte dlouhé desítky minut. Pokud ale umývání věnujete pár minut po každém použití, dlouhé klečení u trouby si tak ušetříte. A prospějete tak i svému zdraví.

Usazeniny v troubě totiž mají negativní vliv na připravované jídlo. Z čisté trouby vždy vyjde chutnější pokrm. Špína a mastnota se s každým dalším připečením přeměňuje na uhlík, který našemu organismu vůbec nepomáhá. Mimo to dokáže připalující se mastnota nepříjemně zapáchat. V extrémním případě může velké množství usazené mastnoty způsobit až požár.

Tedy, jak vyčistit troubu co nejefektivněji? Platí, že čerstvá mastnota jde umývat nejlépe. Držte se toho, že nebudete mastnotu opakovaně připalovat. Čím méně se budete čištění věnovat, tím namáhavější poté bude. Naopak s nárůstem frekvence umývání bude čas úklidu klesat. Odpadnou vám starosti, jak vyčistit hodně špinavou troubu. Čistěte tedy co nejdříve po použití, v ideálním případě po každém pečení.

Ale ruku na srdce, málokomu se ihned po vaření a konzumaci dobrého jídla chce ještě myslet na úklid. Proto občas musíte přistoupit i k pracnějším metodám, jak vyčistit připálenou troubu.

První možností, která vás jistě napadne, jsou chemické přípravky. Jejich použití sice může být účinné, nepatří však k nejlevnějším. Navíc při nesprávném použití či nedokonalém umytí hrozí, že se vám jejich zbytky dostanou do jídla, kde mohou ovlivnit jednak jeho chuť, a také jeho zdravotní nezávadnost.

Existují tak i způsoby, jak vyčistit troubu bez chemikálií. Levněji a zdravěji. Navíc, vše, co budete pro takové čištění potřebovat, máte běžně doma po ruce.

Jak vyčistit troubu jedlou sodou a octem?

Velmi účinný čistící prostředek představuje jedlá soda. Respektive pasta z ní vytvořená. Po mastnotě nebude po jejím použití ani vidu.

Pro vytvoření pasty smíchejte zhruba půl hrnku jedlé sody s pár lžícemi teplé vody. Konkrétní množství vody odhadněte podle konzistence, vaším cílem je pasta.

Tu poté rozetřete po celé vnitřní ploše trouby. Vyhněte se ale topným tělesům a ventilátoru, s nimi pasta nesmí přijít do kontaktu. Protože se jedná o poměrně špinavou práci, doporučujeme při ní obléknout pracovní rukavice. Na nanesení pasty použijte hadřík, stěrku či například starý zubní kartáček.

Aby pasta provedla svoji práci, nechte ji na troubu působit, ideálně přes noc. Po 10 až 12 hodinách můžete postoupit k druhé fázi, která zahrnuje použití octu. Ten nastříkejte na pastu. Obě látky začnou společně reagovat a vytvoří jemnou pěnu. Nebojte se, pokud pěna začne prskat, taková reakce je ta, na kterou čekáte.

Nakonec už stačí jen vlhkým hadříkem vše setřít. Pokud by některé usazeniny stále odporovaly, s pomocí špachtle nebo stěrky je snadno odstraníte. Hadrem otřete troubu několikrát za sebou, povlak, který pasta s octem vytvořily, nelze smýt napoprvé. Pod ním na vás čeká lesklý a čistý povrch trouby.

Jak vyčistit troubu citronem?

Tento recept platí na rozdíl od sody s octem spíše na připáleniny mladšího data výskytu. Citron funguje v kombinaci s horkou vodou. Do pekáčku k ní a šťávě z citronu přidejte i dužinu a nechte v předehřáté troubě na zhruba 160 °C 15 až 20 minut odpařovat. Poté troubu ihned neotvírejte.

Kouzlo vyčištění spočívá v tom, že pára z citronového koncentrátu, který jste v troubě vytvořili, dosáhne po celém vnitřku trouby a rozpustí veškerou mastnotu. Poté už opět stačí jen troubu vytřít hadříkem. Ideálně za vlažna.

Vyzkoušejte i prášek do pečiva

Kypřicí prášek do pečiva skvěle funguje na sklo trouby. Smíchejte ho s vlažnou vodou, snažte se vytvořit kašovinou konzistenci, a podobně jako u pasty z jedlé sody po skle rozetřete a nechte působit. Tentokrát stačí hodina a můžete sklo dočista setřít houbičkou a navlhčeným hadrem. Sklo bude dokonale čisté. K prášku do pečiva lze pro zvýšení účinnosti přidat i pár kapek octa.

Efektivní ale zapáchající čpavek

Velmi efektivní je čištění čpavkem. Čpavek neboli amoniak je štiplavý plyn, pro čištění se používá ve formě roztoku, který je známý jako čpavková voda. Koncentrace amoniaku v ní se pohybuje v rozmezí 5-10 %. Běžně ji seženete v drogériích.

Pro vyčištění trouby čpavkem budete potřebovat troubu předehřátou na 150 °C a dvě zapékací mísy. Jednu naplňte jedním litrem horké vody a umístěte jí do spodní části trouby. Do druhé dejte 250 ml čpavkového roztoku a vložte do trouby nad mísu s vodou. Poté troubu zavřete, vypněte a nechte roztok několik hodin, klidně přes noc, působit.

Po celou dobu práce s čpavkem i po dobu jeho působení v troubě větrejte. Jedná se o toxický plyn, který navíc velmi zapáchá. Tento způsob čištění tak není pro každého.

Po uplynutí doby působení mísy vyndejte a velmi důkladně troubu několikrát vytřete mokrým hadříkem.

S chemickými čistidly pracujte opatrně

Pokud se přeci jen chcete do čištění trouby pustit s pomocí chemických přípravků, doporučujeme dodržovat pár základních pravidel:

  • Vždy používejte rukavice, čisticí prostředky umí být velmi agresivní.
  • Dávejte pozor, ať se nenadýcháte výparů. V krajních případech vám hrozí nevolnost, motání hlavy, alergická reakce či poleptání sliznice.
  • Nikdy chemické čistící přípravky nepoužívejte na ventilátor a jeho okolí.
  • Při používání chemických čistidel vždy důkladně větrejte.
  • Po použití troubu vždy velmi pečlivě vytřete mokrým hadříkem nebo houbičkou.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.