Jak zabezpečit svůj domov před odjezdem na dovolenou

Dlouho očekávaná doba dovolených je tu. Ale místo klidu a odpočinku vám vrtá hlavou, abyste nepřijeli do „vybíleného“ domova. A tak sháníte někoho, kdo vám bude chodit zalívat kytky a vyzvedávat poštu, aby i během vaší nepřítomnosti bylo vaše obydlí frekventovaným místem. To je jedna z nejlepších variant, kterou pro ochranu svého majetku můžete udělat. Ale co když nikoho, kdo by během vaší dovolené k vám domů chodil, nemáte? Nevadí, máme pro vás další tipy, jak se obejít i bez pomoci druhých.

Vaše malé tajemství

Čím méně toho lidé vědí, tím lépe pro vás. Ano, chápeme, v dnešním světě sociálních sítí a vychloubání se je těžké nedat svému okolí vědět, že se právě válíte u moře. Ale pokud skutečně nemáte nikoho, kdo by se alespoň párkrát u vás doma zastavil, tak s vytahováním počkejte až po příjezdu.

Oblbnout a zmást

Dalším velmi častým trikem je nechat roztažené závěsy a žaluzie. Zkrátka nenechat obydlí úplně zabedněné. Paradoxem je, že většina lidí znepřístupní pohled do bytu právě proto, aby nebylo vidět, že nikdo není doma. Ale na to zloději spoléhají nejčastěji a berou to jako signál, že evidentně není nikdo přítomný a dlouho ani nebude. Proto udělejte přesný opak. Pořídit si můžete i chytrou techniku, která jednou za čas na chvíli rozsvítí světlo nebo zapne televizi.

Další častou radou je mít na vizitce množné číslo (např. Novákovi) i přesto, že bydlíte sami. Větší počet osob by mohl zloděje polekat a znejistit.

Zloději si často vyhlíží dům již několik dní předem.

Nedobytný hrad

Průzkumy říkají, že pokud se zloděj nedostane do bytu do 5 minut, tak to vzdá. To hraje ve váš prospěch. Ano, nic není zcela nedobytné, ale zde je cílem mu cestu k vám domů ztížit co nejvíc. Jestli často odjíždíte pryč, tak si pořiďte pevné a certifikované dveře. Ty jen tak nějaké páčidlo nezdolá.

Co se týče zámku, tak všichni vám doporučí cylindrické vložky třídy 3–4. Cylindrická vložka nebude na škodu ani na balkónových dveřích. Nutností je především v případě, že bydlíte v 1. patře.

Kromě dveří se do bytu či baráku zlodějům nabízí ještě jeden vchod, a to okna. Je nám jasné, že nechcete mít přes okna mříže jak v nějaké věznici. Dnes už proto naštěstí koupíte fólie, které zabrání rozsypání skla. Řešením jsou taky vrstvená bezpečnostní skla. A samozřejmě bez pevných rámů ani neodjíždějte, to je základ.

Ovšem je důležité, abyste dodrželi všechny tři body – měli kvalitní dveře, kvalitní zámek, ale i zabezpečená okna, a to vše zároveň. Jedno bez druhého je totiž jako léto bez dovolené – na nic. A to přece nechcete!

Jako v bance

Zloději, co jdou vykrást banku, taky musí nejprve překonat několik kamer, poplašných zařízení a na samém konci ještě trezor. Vaše obydlí sice banka není, ale hádáme, že je pro vás minimálně stejně důležité jako pro ředitele jeho banka. Pořídit si poplašné zařízení, které vás umí okamžitě informovat prostřednictvím SMS nebo rovnou přivolat policii, dnes už není záležitost jen pro lidi vlastnící obrovské vily a sídla. Jedná se o finančně dostupnou techniku a vy díky ní budete mít na dovolené klidnější spánek. Koneckonců, dovolená je přece od toho, abyste hodili všechny starosti za hlavu, ne? A ani ten trezor nebude na škodu…

Pozor na spotřebiče

Problémy vám ale nemusí způsobit pouze nezvaný host, ale i vy sami. Všechny spotřebiče, co můžete vypojit ze zásuvky, tak vypojte. Vypněte plyn, vodu… prostě všechno, co se dá. Samozřejmě, pokud si nainstalujete zařízení na automatické zapínání a vypínání světla a televize nebo alarm, tak tyhle zařízení prosím vás hlavně neodpojujte!

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.