Jaro jede na plné pecky. Víme, co vás v květnu čeká na zahrádce. Podívejte se

Příroda je v rozpuku, všechno kvete a zahrada ožila úplně ve všech směrech! Květen na zahrádce, to je veliká radost – pokud tedy nejste alergik a nevadí vám žlutý poprašek naprosto na všem. Správný zahrádkář nikdy nelení. Takže na chvíli přerušte kochání a vzhůru do práce. Do čeho byste se měli právě teď pustit? Řekneme vám […]

Příroda je v rozpuku, všechno kvete a zahrada ožila úplně ve všech směrech! Květen na zahrádce, to je veliká radost – pokud tedy nejste alergik a nevadí vám žlutý poprašek naprosto na všem. Správný zahrádkář nikdy nelení. Takže na chvíli přerušte kochání a vzhůru do práce. Do čeho byste se měli právě teď pustit? Řekneme vám to.

Zalévám, tedy jsem

Letos nás opět trápí sucho, tudíž nezapomínejte hlavně zalévat, co už máte vyseté nebo vysázené na záhoně. Myslete i na keříky a nově zasazené stromky, které se ještě dostatečně neuchytily. Po odkvětu potřebují hodně zalévat i broskvoně a meruňky. Pokud chcete mít úrodu, věnujte zvýšenou pozornost rybízům, angreštům nebo keříkům amerických borůvek. Myslete i na růže, další trvalé květiny nebo nově zasetý trávník. Sucho ohrožuje úplně vše. Zahradu zalévejte ideálně až večer, kdy sejde slunce a lehce zchladne, aby se vláha stačila vsáknout a jen tak se bez užitku nevypařila.

 

Pozor na mrazíky a pusťte se do sázení

Kdyby přeci jen zahrozily pozdní jarní mrazíky, včas svoje rostliny ochraňte. Záhony můžete dočasně překrýt bílou netkanou textílií, kterou na okrajích zatížíte. Keříky a mladé stromky můžete chránit papírovými nebo plastovými kryty.

 

V květnu je čas na výsev keříčkových i tyčkových fazolí, ale třeba také cibule sazečky. Ve druhé polovině měsíce můžete vysévat ředkve, ředkvičky, římský salát, polníček ale také červenou řepu, cukety, patisony a tykve. Koncem měsíce pak přijde na řadu i cukrová kukuřice. V průběhu května – po ledových mužích – mohou do záhonků například i sazenice rajčat a lilků.

Nepřítel jménem plevel

Všechno jen bují, ovšem platí to i pro plevel. Záhonkům proto věnujte opravdu zvýšenou pozornost i v tomto směru. Zbavujte se plevele dříve, než vám přeroste přes hlavu. Při běžné údržbě stačí nevítané rostlinky jen vytahovat, ale jednou za čas také půdu lehce prokypřete – provzdušní se tak a bude také lépe přijímat vláhu. Nezapomeňte také lehce okopat jahodníky.

Ať to kvete! Ať to voní!

Zaměřte se i na květinovou zahradu. Pokud chcete posílit cibulky jarních květin jako jsou třeba narcisy, ostříhejte odkvetlé květy. Rostlina se nebude vyčerpávat tvorbou plodu a v zemi schovaná cibulka bude lépe připravená na zimu. V květnu ještě stále můžete vysévat letničky – letní fialy, hledíky, karafiáty a další. Umístit je můžete třeba na dočasně uvolněná místa po jarních cibulovinách, které už se zatáhly. Je čas i na zasazení hlíz jiřin, mečíků nebo montbrécií, tygřic a dalších. Chcete, aby vám zahrada krásně kvetla i příští rok? Vysaďte dvouletky. Patří mezi ně například zvonek zahradní, astry, pomněnky, náprstník nebo chejr vonný.

Květen je měsíc omamně vonících šeříků a kouzelných růžových sakur. Když ale pak odkvetou, nezapomeňte na ně! Veliké množství květenství znamená i spoustu vydané energie investované do tvorby semen. Dejte si tu práci a vystříhejte poctivě odkvetlá květenství, aby se rostlina zbytečně nevysilovala. Totéž platí i pro zlatice, dříny nebo šácholany.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.