Kdo se houpe, nezlobí aneb Jak si vyrobit domácí houpačku

Děti houpání zbožňují a některé se vydrží houpat i celé hodiny (což je pro vás vítaná příležitost vypít si třeba v klidu kávu). Dnes je k dostání v obchodech mnoho typů hlavně plastových houpaček, přesto není vůbec od věci vyrobit si houpačku vlastní. Je to levnější, nijak zvlášť pracné a děti vás budou milovat.

Jednoduchá houpačka ze dřeva či kovu

Výrobu této houpačky zvládne každý. Potřebujete jen ocelovou plotnu o tloušťce cca 10 mm. Dá se s trochou štěstí sehnat ve sběru nebo v některém hobby marketu. V případě, že plotnu kupujete, nechte si ji osmirkovat a obrousit hrany. Samozřejmě to klidně můžete udělat i sami, není to nic těžkého. Jde o to, aby houpačka neměla ostré hrany.

Pak do plechu vyvrtejte čtyři otvory, kterými povede závěs. Ten vyrobíte ideálně ze silného drátu, který je lepší na spodek ještě přivařit nebo přišroubovat. Houpačku pak opět můžeme pověsit buď na lana, nebo na řetězy.

Houpačka z pneumatiky nebo palety

Místo ocelové plotny lze použít i gumový pás nebo pevnou látku či kůži. Chybu neuděláte ani s dřevěným prkénkem s dostatečnou tloušťkou. Experimentům se meze nekladou, takže velmi jednoduše lze vyrobit houpačku například z pneumatiky nebo za použití palety. Princip je vždy stejný, musíme pneumatiku omotat silnými lany (v takovém případě do pneumatiky nic nevrtáme), paletu taktéž neprovrtáváme, ale omotáváme.

Nosnou konstrukci raději kupte

Co mají všechny houpačky společné, je nutnost je někde uchytit. Ať zvolíte kteroukoliv z variant, musíte pro houpačku vytvořit konstrukci nebo se spolehnout na nějakou silnou větev stromu. To první je poněkud náročné, a pokud nemáte po ruce vhodné dřevěné trámy, nejspíš budete muset zavítat do hobby marketu, kde se dají koupit tyto konstrukce v celku.

Při stavbě houpačky vždy musíte mít na paměti, že se na nich budou houpat vaše děti. Takže hlavní věc je nepodcenit bezpečnost, vše několikrát vyzkoušet a otestovat. Pokud máte jistotu, že vše drží pohromadě, můžete na houpačku vpustit vaše děti a jít se oddávat zaslouženému odpočinku.