Když na dveře klepe rýmička, potřebujeme bomby. Vitamínové bomby

K vlhkému a lezavému počasí, které v průběhu listopadových dní na všechny působí, patří neodmyslitelně různé posmrkávání, potahování a pokašlávání. Naše imunita musí bojovat nejen s viry a bakteriemi, ale i s kolegy v práci či spolujezdci v MHD, kteří „smrtelnou“ podzimní nemoc bezostyšně šíří. Podívejme se, jak si vytvořit obranný štít a zůstat fit pomocí přírodních dobrot.

Napalm z citrusů a zázvoru

Citróny, pomeranče, grepy, jablka nebo kiwi už známe všichni. Jsou to zaručené zásobárny vitamínu C, co dokáží imunitu nakopnout, jak se patří.

Ať už jste fanoušky čistých šťáv, nebo hutnějších smoothies obsahujících i dužinu, popíjení těchto vitamíny nabitých drinků vám zaručeně není cizí. Imunitní i chuťový účinek lze ale ještě navýšit, a to tak, že do odšťavňovače nebo přístroje na výrobu smoothie přihodíme kus čerstvého zázvoru.

Jeho antibiotické účinky se v boji proti rýmičce rozhodně neztratí a chuť nápoje bude o to třaskavější. Chcete-li si pomocí nápojů zvýšit v době ohrožení i příjem zeleniny, rozmixujte si se sladkým ovocem, jako je banán a jablko, také listy špenátu nebo kapusty. Jako imunitní rozbušku pak přidejte hrst orientálního koření, jako je kardamon, skořice nebo i bílý pepř.

.

Rakytník a šípek – ruční granáty plné céčka

Na stupnici vitamínové výbušnosti se šípek s rakytníkem pohybují na vedoucích pozicích. Ne každá příprava ale dovoluje účinným látkám dosáhnout nejvyššího stupně exploze. Při přípravě oblíbeného šípkového čaje horká voda plody o vitamín ochuzuje, proto se doporučuje připravovat šípkový nápoj za studena. Plody šípků zalijte studenou vodou a macerujte přes noc. Nápoj, který vznikne scezením, bude na vitamín C bohatší než tradiční čaj. Za studena manipulujte i s rakytníkem. Oblíbený džem nebo trvanlivý sirup tak sice nevyrobíte, ale zase uchováte v surovině nejvíce vitamínů.

Sirup z rakytníku za studena

Zelí jako vitamínová houfnice našich babiček

Ne nadarmo tolik tradičních receptů pocházejících z naší kotliny počítá s touto vitamínovou klasikou. Za sychravého počasí je tato na céčko nabitá příloha to nejlepší, čím imunitní procesy doslova odpálit.

Masově vyráběné, ať už kysané, nebo sterilované zelí ovšem nemusí mít ty správné vznětlivostní účinky. Jelikož příprava domácího kysaného zelí je rozhodně vyšší dívčí a ani my si netroufneme někoho k tomuto hurónskému kousku povzbuzovat, naším receptem na tuto vitamínovou výbušninu jsou farmářské trhy, kde je možné dostat na váhu prvotřídní kysané zelí přímo od pěstitelů nejhlavnější ingredience.

Třaskavina „céčka“ z dovozu

Už jste slyšeli o acai a amalaki? Zní to sice jako kouzelné formulky, ale tyto nenápadné bobule byste si snadno mohli splést s obyčejnými borůvkami nebo angreštem. Nicméně tyto k nám dovážené výkřiky exotiky obsahují údajně na 10 deka stejné množství vitamínu C jako 15 kilo jablek a k tomu prý výborně chutnají. Jako večerní zobání k televizi nebo jako ochucení do ranní ovesné kaše jsou tedy k nezaplacení, není-liž pravda?

Bobulky acai jsou jak vzhledem, tak chutí podobné našim borůvkám.

Amalaki neboli angrešt indický lze sehnat i jako doplněk stravy v pilulkách.

Domácí dynamit alias červená řepa

Ale zpátky do kotliny – co bychom se harcovali tisíce kilometrů pro malé bobule, když můžeme sáhnout do záhonku a vytáhnout červenou řepu. Tato lokální potravina se také za svou vitamínovou vznětlivost stydět nemusí a my bychom toho měli jak se patří využít, ba i zneužít.

Výborná je pečená v alobalu jako příloha, nakrájená na tenko jako carpaccio a politá olivovým olejem nebo přisypaná v salátu ke kozímu sýru, vlašským ořechům a špenátu. Fajnšmekři ji přidávají do smoothies nebo ovocných šťáv. Už se vám také sbíhají sliny? Tak honem do kuchyně, ať ten ohňostroj chutí a vitamínů neprošvihneme!

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.