Klimatizaci do bytu? Proč ne, ale na některé věci si dejte pozor

Klimatizace je dnes nejen výsadou většiny aut, ale také mnoha domovů. Pokud i vy uvažujete o troše toho chladivého vzduchu v letních vedrech, mějte na paměti, že při výběru klimatizace je potřeba být obezřetný.

U klimatizace do interiéru je potřeba zvážit hned několik věcí. Vzhled je asi jednou z těch nejdůležitějších, ale na druhou stranu výběr je v této oblasti tak velký, že najít si pěkný kousek, který bude lahodit vašemu oku a bude se hodit přesně do vašeho bytu, by neměl být problém. Vzhled ovšem budete řešit, jen pokud vyberete klimatizaci nástěnnou. Ta jediná totiž visí na stěně a je vidět.

Naopak kazetová klimatizace je umístěná ve stropním podhledu, a pokud člověk po ní zrakem nepátrá, většinou si jí ani nevšimne. Existují i parapetně-podstropní klimatizace, ale ty jsou velmi drahé a z běžných uživatelů po nich sáhne málokdo. Stejně tak lze zvolit i mobilní klimatizaci, ale její nevýhodou je vysoká hlučnost a spotřeba. Výhodou je naopak nízká cena.

Výkon se odvíjí od velikosti místnosti

Kromě umístění a designu byste se měli zamyslet nad výkonem, protože to je nejdůležitější parametr klimatizace. Pro laika je těžké určit, jak velký výkon má klimatizace mít právě pro chlazení konkrétního pokoje. Velikost interiéru totiž určuje, jak velký výkon klimatizace bude potřeba. Většina výrobců ve svých katalozích uvádí nejen samotný výkon, ale i pro jak velkou místnost je klimatizace vhodná. Například výkon 2,5 kW vychladí místnost o rozměrech 7×3,5×2,8 m. Ideální je ale před koupí klimatizace vše zkonzultovat s prodejci či odborníky, kteří vám budou klimatizaci sestavovat a instalovat.

Energetický štítek raději A+ a vyšší

Už jsme to naťukli, ale je potřeba to zdůraznit – energetická náročnost klimatizace je velmi důležitý parametr. V podstatě ještě důležitější než samotná cena. Vysoké náklady na elektřinu vám mohou totiž pořádně zatřást rozpočtem a tam pak zahučí i peníze, které jste ušetřili díky nákupu levné klimatizace. Takže pravidlo říká, že na energetickém štítku, udávajícím spotřebu, by mělo být minimálně A+. Pokud tam bude jiné písmeno, pak jde o starší model, který je energeticky náročnější. O koupi méně energeticky úsporné klimatizace lze uvažovat pouze v případech, kdy ji budete používat jen po velmi omezenou dobu, třeba na chatě a podobně. Pokud ji však chcete využívat celoročně na chlazení i vytápění, je potřeba se dívat po energeticky úsporných modelech.

Montáž svěřte odborníkům

Když už jsme u věcí, které se promítají do ceny klimatizace, je potřeba mít na paměti, že si ji nebudete s největší pravděpodobností montovat sami, ale budete na to potřebovat odbornou firmu. Pokud je instalační firma solidní, převezme písemně zodpovědnost za funkčnost celé jednotky. Ovšem opět platí, ti kvalitní jsou většinou dražší.

Inteligentní klimatizace

Klimatizace umí spoustu věcí. Nejen chladit, ale také topit, čímž nahrazuje (a energeticky se to vyplatí) přímotopy. Některé mají absorpční filtry, které uvítají zejména alergici, protože tyto filtry pohlcují nejrůznější prach, dým, viry a bakterie, zkrátka vše, co dráždí. Samozřejmostí jsou různé nastavitelné programy a funkce. Například funkce Sleep v noci automaticky snižuje teplotu, pokud je klimatizace nastavená na topení, nebo naopak zvýší, pokud chladíte.

Klimatizaci určitě vybírejte obezřetně, poraďte se s odborníky, a pokud máte ve svém okolí někoho, kdo už ji má nainstalovanou, běžte si pro reference a zkušenosti.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.