Luxusní šedá, uklidňující modř či družná červená. Podívejte se, jakými barvami vymalovat pokoje!

Milujete svůj byt? A co teprve, když si ho vymalujete! Barva stěny může parametry konkrétního pokoje změnit k nepoznání. Malování ovšem není žádný med a člověku se do něj dvakrát nechce. Proto je dobré si všechny kroky dobře dopředu rozmyslet. Když malujete sami, může se celý proces stát výbornou rodinnou zábavou. Necháte-li vše na profesionálech, ušetříte zase spoustu času.

Vybrat tu správnou barvu je základ

Malování je především otázkou barev. Jestli to chcete bílé nebo jakkoliv barevné, je jen a jen na vás. Při výběru barvy je ovšem dobré vzít v potaz, k čemu nově vymalovaný pokoj máte v plánu používat, kolik v něm budete trávit času a jaké jsou jeho dispozice. Každá barva totiž působí jinak jak prostorově, tak na lidskou psychiku. Nebojte se vyzkoušet si vzorek barvy na kousku zdi.

Psychologie barev je důležitá. Jen sami posuďte, jak na vás působí sytě žlutá stěna v porovnání s modrou.

Červená zvyšuje krevní tlak

Do prostorů, které je potřeba provzdušnit, se většinou doporučují barvy světlé a pastelové. Sytější a tmavší barvy jsou zase schopny zútulnit pokoje, které by jinak působily příliš rozlehlým dojmem. Například červená je vhodná do prostorů, kde se lidé setkávají a druží. Zvyšuje krevní tlak a dokáže udělat silný první dojem. Proto je vhodná například do předsíně či jídelny.

Naopak modrá krevní tlak snižuje, uklidňuje dech a konejší duši. Je považována za relaxační barvu, hodí se tedy do klidových zón, ložnic či koupelen. V příliš velkém množství může působit studeně. Doplňte ji tedy hřejivými materiály, jako je dřevo, korek či bavlna v příjemných teplých barvách.

Příjemná zelená

Energické odstíny žluté a oranžové se nedoporučují jako hlavní barvy pro ložnice a dětské pokoje. Naopak zelená je podle studií nejpříjemnější barvou pro lidské oko. Působí uklidňujícím a příjemným dojmem, a to díky tomu, že spojuje relaxační vlastnosti modré a rozveselující účinky žluté.

Nezapomeňte, že vždy existuje možnost sáhnout po nějaké z neutrálních barev. Bílá, béžová či světle šedá působí luxusním dojmem, tím spíš, když barevné schéma doplníte decentními detaily v syté barvě, například ve velmi sofistikované lila. Luxusně, sofistikovaně a vznešeně působí i fialová barva.

Na malování se pečlivě připravte

Výběrem barvy ovšem malování většinou nekončí. Právě naopak. Před každým malováním je třeba zeď, na niž se barvu chystáte nanášet, patřičně upravit. Potom co seškrábete původní nátěr, zkontrolujte, zda na stěně nezůstalo příliš prachu či jestli se nevytvořily v omítce díry. Pokud ano, stěny prachu zbavte a díry zaplňte tmelem.

Pozornost věnujte i plísním či mastnotě. Obojí bude bránit pěknému výsledku, kterému naopak velmi prospěje, pokud stěnu před nánosem barvy penetrujete. Pak už stačí jen zabezpečit, aby malování nezpůsobilo příliš velkou spoušť v pokoji, a můžete se chopit štětce či válečku. Profesionálové doporučují začít s malováním detailů a postupně se dostat až k velkým plochám. Chystáte se malovat sami? Potom určitě oceníte pár vychytávek.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.