Lze grilovat zdravě? Víme, jak si s tím poradit

Na terase, na zahrádce, s rodinou i přáteli. Grilování frčí a ti, kdo negrilují, jako by nežili. A navíc trpí, když se kolem nich line všechna ta libá a lákavá vůně grilovaného masa, ryb, ale třeba i mořských plodů, sýrů, zeleniny nebo ovoce. Ne vždy ale grilujeme správně a zdravě. Jak na to, abyste si užili skvělou chuť a zároveň se zbytečně nevystavovali negativním účinkům připáleného jídla?

Co nám škodí?

Co je vlastně na grilování nezdravé? Jsou to především heterocyklické aminy (HA) a polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), které vznikají při odkapávání tuku na rozžhavené uhlí. Odtud je pak horký vzduch vynese zpět přímo na vaše jídlo. Tyto látky jsou ale bohužel karcinogenní.

Nic ale není ztraceno, grilovat lze i zdravě! Jak na to? PAU i HA vznikají jako produkt nedokonalého spalování živočišných tuků, respektive kreatinu, aminokyselin a cukrů, a to především v rámci procesu hnědnutí masa. Co tedy dělat?

Plameny nebrat

Především grilujte správně, tedy nad rozžhavenými uhlíky nebo lávovými kameny. Jakmile se objeví plameny, je to špatně. Pozor na to! Gril také pravidelně čistěte, abyste neustále nepřepalovali staré zbytky.

Před nebezpečnými látkami vznikajícími při spalování tuků vás může pomoci chránit i grilování na grilovacím tácku nebo v alobalu. Když totiž šťávy z masa nekapou na uhlíky, ke spalování nedochází. Existují ale také vychytané grily, které kapající šťávy samy zachycují.

Vyzkoušet můžete také vodní gril. Že jste o něm nikdy neslyšeli? Pokrok nezastavíte. Fígl je v tom, že je mezi ohništěm a roštem umístěna vodní lázeň a maso se tepelně upravuje pomocí horké vodní páry. Tuk v tomto případě odkapává do vody a nevznikají tedy toxické látky. Když tento typ grilu vyzkoušíte, dejte nám vědět, jak vám chutnalo!

Grilujte libové

Pro grilování si vybírejte méně tučné druhy masa, jako je kuřecí, krůtí, libové hovězí nebo třeba vepřovou panenku. V každém případě maso zbavte všeho viditelného tuku.

Další dobrá rada je grilovat menší kousky masa. Budou rychleji hotové a díky tomu i kratší dobu vystavené škodlivým látkám.

Bez masa zdravěji

A pokud se PAU a HA chcete vyhnout úplně, není nic jednoduššího – prostě negrilujte maso! Na ovoci a zelenině se tyto látky totiž nevytvářejí a navíc vám bude moc chutnat. Jaké jsou osvědčené druhy vhodné na grilování? K tradičním paprikám, lilkům, cuketám nebo cibuli a rajčatům můžete přidat třeba kukuřici, mrkev nebo žampiony. Nezapomínejte ani na ovoce, osvědčený je třeba ananas, mango, hrušky nebo jablka. A když budete mít náladu, můžete vyzkoušet úplně cokoli, co vás napadne.

Buďte kreativní a hlavně si to užijte!

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.