fialová vzorovaná tapeta do obývacího pokoje

Tapety si opět našly své místo v interiérech, sehnat se dají různé druhy

V interiérové architektuře se opět na výsluní dostaly tapety. V minulosti je přestali bytoví designéři používat právě kvůli fádnímu designu, ovšem v současné době můžete sehnat tapety z rozličných materiálů a se zajímavými efekty. I přesto nemáte v tapety důvěru? Třeba vás následující řádky přesvědčí.

Tapety vtisknou místnostem úplně jinou tvář. Sáhnout můžete po grafickém provedení, různých motivech, ilustracích, ale klidně si můžete nechat vyrobit tapetu z oblíbené fotografie. Co takhle zeď v obývacím pokoji ozvláštnit černobílým pohledem na některou ze světových metropolí, nebo jednu stěnu v ložnici ozdobit levandulovým polem z Provence. I takové změna vám tapety umožní.

Moderní tapety na zeď nevyblednou

Často obávaný je materiál, přičemž tapety už dávno nejsou vyrobené pouze z papíru, jenž se při nalepování snadno roztrhne. Výrobci se zaměřili na trvanlivější materiály, a tak jsou k sehnání kromě papírových i varianty textilní, vinylové, přetíratelné a vliesové.

originální přírodní tapety na zeď s motivem dřeva

Technologie byly natolik zdokonaleny, že tapety disponují i UV ochranou proti vyblednutí. V případě, že se v domácnosti pohybují děti, oceníte i možnost očištění tapety vlhkým hadříkem. Snadno se totiž stane, že se ratolest dotkne špinavýma rukama zrovna tapety.

Jaké druhy tapet existují?

Hledáte levné řešení? V takovém případě jsou pro vás připraveny papírové tapety, u nichž však počítejte s nižší odolností a náročným lepením. I případné odstraňování je docela těžké. Co se týče omyvatelnosti, ta je nemožná, a proto se papírové tapety nedoporučují ani do prostor s vyšší vlhkostí.

Velice žádané jsou vliesové tapety, jež jsou na trhu poměrně krátce, ale i tak si získaly přední postavení. Od papírových se liší v tom, že se lepí a strhávají za sucha. Stejně tak se pyšní omyvatelností, vysokou odolností proti oděru, tvarovou stálostí a perfektními barvami, které vydrží stejné po dlouhá léta. Vliesové tapety jsou prodyšné, tudíž se nemusíte obávat plísní.

Originální tapety do dětského pokoje se zvířecím motivem

Další skupinu tvoří vinylové tapety charakteristické odolným povrchem, jenž se snadno udržuje. Samozřejmostí tedy jsou vlastnosti jako omyvatelnost, otěruvzdornost a odolnost vůči mechanickému poškození. Vinylové tapety můžete mít i v místnostech se zvýšenou vlhkostí, jako jsou koupelna a kuchyň.

Textilní tapety se řadí k nejstarším nástěnným dekoracím. Zaujmou luxusním vzhledem, přičemž k jejich výrobě se používá len, sisal, hedvábí, bavlna, vodní hyacint, tkané banánové listy, syntetická vlákna, celulóza i papyrus.

Ještě se setkáte s tekutými tapetami. V podstatě se smíchá směs s vodou a výsledná hmota se nanáší na stěnu, kterou je nezbytné ale ošetřit penetrací. Tekuté tapety nejsou ideální volbou do koupelen a kuchyní, neboť nemají přicházet do kontaktu s vodou.

Praktické tipy a rady na závěr

Při tapetování byste se měli držet několik zásadních rad. Sepsali jsme vám jich hned pět:

  1. Dávejte si pozor na to, aby byly tapety z jedné výrobní série a měly stejné výrobní číslo. Jedině tak dosáhnete totožného odstínu.
  2. Při odstraňování starých tapet používejte speciální odstraňovače tapet, jež vám usnadní práci.
  3. Vždy kupujte o jednu roli navíc, abyste měli jakousi rezervu.
  4. V případě, že se objeví vzduchové bubliny, propíchněte je ostrým nožem. Poté použijte štěteček a pomocí něho naneste dovnitř trochu lepidla, a pak plochu začistěte kartáčem a vlhkou houbou.
  5. Optimální teplota při lepení tapet je okolo 18 °C.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.