Jak nasvítit pracovní stůl? Vsaďte hlavně na denní světlo

V každé domácnosti se nachází minimálně jeden pracovní stůl, který slouží jako plocha pro kancelářskou práci nebo práci na počítači. Také v dětském pokoji bývá pracovní stůl, kde si děti píšou domácí úkoly. Jak takový stůl osvětlit, aby se na něm dobře pracovalo? Možná se to zdá jako triviální otázka, ale věřte, že je velmi důležitá.

Denní světlo by mělo být určující

První zásada je, že nic nenahradí denní světlo.  Nejlepší je, když se pracovní stůl nachází hned u okna, aby se maximalizovala intenzita a délka slunečního světla. Světlo by na pracovní plochu mělo dopadat u praváků zleva a u leváků naopak. Tím dosáhnete toho, že bude plocha dostatečně osvětlená a současně vám na monitor nebudou dopadat nepříjemné odlesky. Naopak nedávejte monitor přímo před okno nebo naproti němu, protože příliš prudké světlo namáhá oči.

V zimě jsou ale dny krátké, někdy se na slunce nedá spoléhat vůbec a hlavně chcete určitě pracovat i večer. Nezbývá, než se spolehnout na nějaké vhodné osvětlení. Klasicky asi každého napadne postavit někam na stůl stolní lampu. To sice není úplně špatné řešení, ale dá se na to jít i jinak.

Podstatné je centrální osvětlení místnosti

Důležitější než světlo na stole je světlo v celém pokoji. Centrální světlo na stropě by mělo poskytovat dostatečné osvětlení na běžnou práci.  Velmi dobrou volbou jsou zářivková svítidla. Ta mají dostatečnou svítivost, aby zaplnily celý pokoj světlem, a současně nevrhají stíny, ze kterých někdy bolí oči. Velkou výhodou je také to, že jsou energeticky úsporná a mají dlouhou životnost. Světlo volte vždy bílé.

Stínítko je důležitější než žárovka

Teď se dostáváme k osvětlení samotného psacího stolu. Při výběru stolní lampy mějte na paměti jen jednu zásadu. Lampa musí mít neprůsvitné stínítko a světelný zdroj nesmí být z vnějšího pohledu vidět.

Dál už je to čistě estetická záležitost, sami si vyberete lampu, jaká se vám líbí a ladí do vaší pracovny. Drtivá většina lamp je polohovatelná a lze je různě naklánět a směrovat. Dobré je umístit lampu někam na poličku nad stůl, protože tím ušetříme místo na stole a lampa nebude při práci překážet. Okraj lampy by měl být každopádně nad úrovní očí. Obecně se uvádí, že světlo má ozařovat plochu stolu z výšky 40 až 50 centimetrů a úhel dopadu má být 60 až 70 stupňů.

Při práci u počítače by neměla být úplná tma, byť to mnoho lidí takto preferuje. Přechod ze zatmělého pokoje do světla je velmi namáhavý pro oči. Stejně tak pokud máte zapnutou jen stolní lampu, neděláte dobře a je lepší mít i tak zapnuté ještě nějaké další světlo.

Chraňte oči dětí

U osvětlení pracovního stolu v dětském pokoji v podstatě platí to samé, co u běžného psacího stolu. Jen by žárovka v lampičce měla být silnější, klidně přes 60W. Opět je důležité hlavně stínění a kombinování s jiným světelným zdrojem. Dětské oči se unaví dříve, než oči dospělého. Kvalitní a správně umístěné osvětlení totiž zaručuje, že vaše děti nebudou mít v budoucnosti problémy se zrakem.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.