Nevlídné počasí vás drží doma? Nevadí, vrhněte se na pěstování citrusů!

Toužíte po troše exotiky přímo u vás doma? Vypěstujte si vlastní citrony, mandarinky nebo pomeranče. Nenechte se odradit, není to tak nepřekonatelně náročné, jak by se mohlo zdát, a nepotřebujete ani zimní zahradu. Víme, jak na to, a poradíme vám.

Nenechte se zlákat množstvím plodů

Předem je třeba upozornit, že když v obchodě koupíte krásný stromek obsypaný velkými plody, je dost možné, že dekorativní bude jen chvíli a brzy vám zajde. Velké množství plodů totiž rostlinu vysiluje. Pokud byste ji chtěli zachránit, budete muset většinu plodů odstranit. I tak je pravděpodobné, že citrus nebude schopen několik dalších let plodit.

Pro pěstování v domácích podmínkách jsou vhodnější drobnoplodé odrůdy a odrůdy, které kvetou vícekrát ročně. Pokud chcete mít jistotu, že vyberete správný druh právě pro svůj byt, poraďte se radějise zkušeným citrusářem.

Hlavní je dostatek světla

Aby se u vás citrusy cítily jako doma, připravte jim správné prostředí. Vzhledem k tomu, že pocházejí ze subtropů a vyžadují hodně světla, od jara do podzimu mají nejraději teplo a zimní odpočinkové období při teplotách okolo 10 °C. Takových podmínek není snadné v bytě dosáhnout, ale nic není ztraceno.

Pěstitelé doporučují umístit rostlinu do chladnější místnosti v bytě nebo do chodby a najít pro ni co možná nejsvětlejší místo u okna. Vyhněte se ale přímému slunci!

Možné je i nechat citrus v pokojových podmínkách, tedy v celoročně teplejším prostředí. V takovém případě je ale nezbytné zajistit rostlině světlo navíc. Použít můžete například cílené osvětlení bodovou žárovkou. Pokud vám v zimním období začnou z citrusů opadávat listy, trpí zřejmě nedostatkem světla.

Chcete svému citrusu prospět? Letněte ho na balkóně nebo v zahradě. Opět však dejte pozor na přímé slunce – mohlo by rostlině spálit listy. Ideální stanoviště je v polostínu.

Zalévat, hnojit, přesazovat

Stejně jako ostatní rostliny potřebují i citrusy pravidelnou péči. Důležitá je rovnoměrná zálivka. Pozor však, abyste je nepřelévali! Při dlouhodobém nadbytku vody rostlina svěsí listy a začnou jí odehnívat kořeny. Optimální je citrus dobře zalít a pak nechat půdu mírně vyschnout, než budete zalévat znovu. Frekvence zálivky záleží na okolní teplotě.

Aby se u vás citrusům dařilo, nezapomínejte na přihnojování – to je vhodné provádět přibližně jednou za 14 dní až měsíc. Častost hnojení se odvíjí od velikosti rostliny, ale také od způsobu pěstování. Pokud citrus zimujeme na chladném místě, je vhodné přestat přihnojovat už na konci léta. Tráví-li rostlina zimu v teple, hnojte průběžně celý rok, jen v zimě snižte dávku na polovinu.

Důležité je také přesazování. To provádějte pravidelně každý rok, vždy do o něco větší nádoby. Na dno květináče nasypte asi 2 až 3 cm hrubšího štěrku, aby mohl ke kořenům vzduch a zároveň aby dobře odtékala voda. Používejte vždy kvalitní kompost, rašelinu a písek. Dejte pozor, abyste při přesazování co nejméně poškodili kořenový bal. Pokud jsou ale některé kořeny poškozené, odstřihněte je.

Není citrus jako citrus a požadavky jednotlivých druhů se navzájem mírně odlišují. Ačkoli je jejich pěstování trochu náročnější, při správné péči vás odmění krásnou vůní svých květů, a dokonce i malou úrodou.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.