Nevyhazujte starý nábytek! Vytvořte z něj jedinečný originál, který oživí váš domov

Máte na půdě nebo ve stodole starý nábytek po pradědovi, který nemáte to srdce vyhodit? Zkuste ho zrenovovat! Dobře zvolená kombinace klasických kousků dokáže v kontrastu s moderním nábytkem udělat s vaším interiérem opravdová kouzla. Pokud jste navíc aspoň trochu zruční, bude vás renovace i bavit. Z rozvrzané, otlučené trosky se totiž pod vašima rukama může vyklubat hotový poklad. Jak na to?

Odstraňte nátěry, čalounění i hřebíčky

Prvním krokem renovace dřevěného nábytku je odstranění starších vrstev nátěrů a laků. Pokud je kus čalouněný, je vhodné sundat i potahový materiál včetně vnitřní výplně.

Podle stavu nábytku je třeba se rozhodnout, zda je nezbytná renovace spojovacích materiálů. Pokud vše dobře drží a nerezaví, můžete hřebíčky ponechat. Profesionálové ale i pro lepší možnost očištění jednotlivých částí od předešlých nátěrů radí nejprve vyndat hřebíčky, nýty i sponky ze všech spojů.

V dalším kroku odstraňte dříve nanesené nátěry. Postup závisí na typu použitých povrchových materiálů i na členitosti konkrétního kusu nábytku. K mechanickému očištění se používá smirkový papír o různé zrnitosti nebo bruska. Někdy využijete i škrabku nebo kartáč.

Pokud najdete po očištění na dřevě vady, nezoufejte. Větší rýhy nebo třeba vypadlý suk lze vyplnit tmelem. Promáčknutá místa se doporučuje propařit žehličkou. Jiná menší poškození je pak možné při výrobě nové povrchové úpravy vyrovnat pomocí zakapání lakem.

Ochrana před červotočem a plísní

Než se pustíte do opětovného sestavování nábytku, je třeba ho povrchově ošetřit a upravit. Pokud se bojíte červotočů a dřevokazných plísní, právě nyní je čas na preventivní nátěr. V dalším kroku po uschnutí pak naneste nový nátěr. Možností je nepřeberně, pokud si nejste jistí, jaký typ zvolit, poraďte se raději s odborníkem v hobby marketu. V současnosti jsou asi nejoblíbenější vodou ředitelné nátěry. Aby byl výsledek co nejlepší, doporučuje se nanést několik vrstev nátěru.

Už jsme skoro u cíle. Nyní je čas na znovusestavení. Dejte pozor, aby v konstrukčních spojích nezůstaly zbytky nátěrů – mohly by způsobit, že k sobě jednotlivé kusy nebudou perfektně pasovat. Spoje proto nejdřív pečlivě očistěte. Při sestavování se držte původních postupů. Pokud jsou originální hřebíčky a nýty ještě v dobrém stavu a použitelné, vraťte je na jejich místo. Pokud ne, adekvátně je nahraďte. Pokud budete některé části spojovat pomocí lepidla, nezapomeňte ho nechat dostatečně dlouho vyschnout.

Pokud je součástí vašeho projektu i čalounění sedáku, podívejte se na názorné video.

Hlavně se toho nebojte

Pochybujete, že je ve vašich silách se do renovace obout? To nemusíte. Následující video vám ukáže, že to doopravdy jde!

Vidíte? Renovaci nábytku můžete s trochou šikovnosti zvládnout i sami. Jenom pozor, některé věci už jednoduše nezachráníte, proto před začátkem práce dobře zvažte, jestli není váš favorit už příliš zničený zubem času, červotoči nebo hnilobou. Na druhou stranu, pokud vlastníte nějaký opravdu cenný historický kus, svěřte ho raději odborníkovi. Vložená investice se vám určitě vrátí.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.