Ocet – favorit našich babiček

Ocet v domácnosti? Říkáme ano! Snadno dostupný, levný a ekologický univerzální čistič se skvělými antibakteriálními účinky, který sloužil už našim babičkám. A když chcete, můžete si s ním i dochutit jídlo. Co víc si přát? Rádi byste vyměnili i vy alespoň některé agresivní chemické čističe za šetrnější variantu? Poradíme vám, jak na to.

Vymažte vodní kámen ze svého slovníku
Vodní kámen tvořený z největší části uhličitanem vápenatým je usazenina vzniklá odpařením vody. Bílé mapy, které tvoří, jsou zvláště na nerezových plochách velmi nevzhledné. Usazenina ovšem může i poškodit, nebo dokonce zničit vaše spotřebiče.

Bílého povlaku v rychlovarné konvici se zbavíte, když ji z jedné čtvrtiny naplníte octem a necháte hodinu působit. Pak doplňte nádobu vodou a převařte. Vodu vylijte a konvici několikrát propláchněte studenou vodou tak, aby už ocet nebyl cítit.

Calcified bathroom fittings in a hotel

U kávovarů se vodní kámen usazuje nejvíce v trubičkách, kam nevidíte, nechte tedy proběhnout cyklus vaření bez kávy jen s octovou vodou. Na pročištění pak proces opakujte 3krát s čistou vodou bez octa, aby vaše káva neměla vůni nakládané zeleniny.

Obdobně se můžete zbavovat nečistot i v myčce a pračce. Kromě vodního kamene ocet naruší i případné další usazeniny a mastnotu. Stačí, když do dávkovače na prací prostředek vlijete půl litru octa a spustíte prací cyklus bez oblečení. Pokud však chcete, aby vám (nejen) pračka dlouho a dobře sloužila, opakujte proces pravidelně alespoň jednou měsíčně.

Dish washer

S octem uspějete proti vodnímu kameni i na sprchové hlavici, která už delší dobu spíše než vás sprchuje celé okolí. Stačí ji ponořit do octové vody a nechat působit, při dalším použití se trysky zprůchodní a bude jako nová.

Konec nezvaným spolubydlícím
Celé regály čistících prostředků v drogeriích vám slibují, že zbaví vaši domácnost bujících bakterií a plísní. Většina z nich ale také obstojně decimuje životní prostředí. Zkuste to jinak a dejte šanci octu – nejlepší je surový nerafinovaný jablečný nebo vinný ocet, který obsahuje velké množství antibakteriálních látek.

Person in gloves cleaning mold from a corner

Přerůstá vám plíseň v koupelně přes hlavu? Postříkejte ji roztokem bílého vinného octa naředěného v poměru 1 : 1 vodou a nechte působit. Poté setřete houbičkou. Roztok můžete použít také například na plíseň na stěně. Při velkém napadení použijte ocet nezředěný, popřípadě smíchaný s citronovou šťávou, která má podobné účinky a pomáhá neutralizovat výraznou čpavou vůni octa.

Close-up of small clothing moth with symmetrical body

S blížícím se jarem se aktivizují i moli, chcete je lovit, aniž byste museli vstát z křesla? Nalijte do nádoby jeden a půl šálku jablečného octa, přidejte několik kapek prostředku na nádobí a nechte roztok stát na klidném, skrytém místě, například v komoře. Moli se utopí.

Vypaří se jako zápach…
Zápach v ledničce nebo mikrovlnné troubě často způsobují bakterie. Dejte jim vale! Ledničku i mrazničku po odmrazení důkladně vymyjte octovou vodou – zbavíte se bakterií i zápachu. Mikrovlnku pak jednoduše vyčistíte, když v ní necháte na 5 minut povařit hrneček s jednou čtvrtinou octa dolitý vodou. Do vychladlého roztoku pak namočte houbičku a vnitřek trouby s ní pečlivě vytřete. Nakonec plochy utřete do sucha.

brunette washing fridge

Nejste-li spokojení s vůní dřevěných předmětů v kuchyni, jako jsou prkénka a špachtle, namočte je na tři hodiny do octové vody a nechte je uschnout na čerstvém vzduchu. Zápach vymizí.

Autumn vegetables, spices on old wooden cutting board, stone table

Ocet a soda navždy!
Jedlá soda sama o sobě je velice praktický čistič – zbavuje zápachu, má výrazné odmašťovací schopnosti a v kombinaci s vodou z ní vzniká překvapivě účinná čistící pasta. Spolu s octem však tvoří možná nejsilnější ekologický tandem bojující proti nečistotám – poradí si dokonce i se zaneseným odpadem. Do výlevky nasypte půl hrnečku jedlé sody a zalijte ji šálkem octa. Nastalá chemická reakce vytvoří gejzír bílé pěny. Aby bylo čištění co možná nejefektivnější, ucpěte odtok hadrem ještě dřív, než pěna vzkypí, aby zůstal veškerý čisticí potenciál pěny uzavřený v trubkách. Po chvilce hadr odstraňte a prolijte odpad dostatečným množstvím horké vody. Při silném znečištění postup opakujte.

bicarbonate

Ocet je neocenitelným domácím pomocníkem, a když se ho naučíte efektivně využívat, ušetříte nejen svou kapsu, ale také životní prostředí.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.