Podle platných norem a předpisů by hladina hluku v obytných místnostech neměla během dne přesáhnout 40 decibelů, v noci pak dokonce 30 decibelů. V panelácích a starších domech jsou však tyto limity zřídkakdy dodrženy a jejich obyvatelé spolu chtě nechtě sdílí každodenní život. Odhlučnění vnitřních stěn bytu je sice obtížné, avšak ne zcela nemožné. Poradíme vám, jak se do zvukové izolace pustit svépomocí.
Izolujte pěkně od podlahy
Zvuková izolace stěn se nejlépe provádí během celkové rekonstrukce bytu, z místnosti je totiž potřeba vystěhovat veškerý nábytek i vybavení. Počítejte také s tím, že zvuková izolace ubere pokoji na velikosti. Rozhodně není nutné, abyste izolovali celý byt – od předsíně až po koupelnu. Ticho a klid potřebujete hlavně tam, kde trávíte nejvíce času, tedy v obývacím pokoji a ložnici. V dané místnosti je však nutné provést kompletní izolaci. Budete muset odhlučnit nejen stěny, skrz které slyšíte hluk od sousedů, ale rovněž provést zvukovou izolaci stropu a podlahy. Pokud jedno nebo druhé vynecháte, hluk se bude dál šířit neizolovanými částmi bytu.
Odhlučnit stěny zvládnete svépomocí
K odhlučnění se nejčastěji používá minerální vata nebo sádrokarton. Začněte s montáží sádrokartonové příčky, kterou postavte zhruba 10 až 20 cm od původní zdi. Vzniklou mezeru poté jednoduše vyplňte minerální vatou. Čím větší prostor mezi zdí a příčkou necháte, tím více byt odhlučníte – standard se pohybuje kolem 15 cm.
Zvuková izolace podlahy
Pokud bydlíte v novostavbě nebo bytě po rekonstrukci, pak pod podlahami zcela jistě už izolaci máte a tento krok můžete bez obav přeskočit. Jestliže se však na renovaci domova včetně podlah teprve chystáte, pak myslete na to, že novou podlahu musí tvořit hned minimálně 4 vrstvy: desky z minerální vlny, desky pro přenos tlaku, kročejová izolace a samotná podlaha.
Odhlučnění stropu levou zadní
Pokud soused nad vámi nemá v podlaze izolační vrstvu, pak nezbývá nic jiného než odhlučnit strop, přestože je toto řešení méně účinné. Existuje hned několik metod, jak to udělat. Jednak můžete použít tlumicí profilové tyče – jsou vyrobené z lehkých kovů a spolehlivě pohlcují veškerý hluk. Druhou variantou je vytvořit falešný strop a mezeru mezi původním stropem vyplnit izolačními materiály.
3 tipy, jak odhlučnit byt bez stavebních úprav
- Máte doma stovky knih a zdi tenké jako papír? Udělejte si knihovnu přes celou jednu stěnu. Možná se budete divit, jak skvěle fungují knihy jako zvuková izolace. A čím více knihoven, tím více příběhů a méně hluku od sousedů.
- Akustické panely jsou sice poněkud dražší záležitost, na druhou stranu se postarají o rajské ticho. Navíc se vyrábějí v rozmanitých tvarech i barvách, takže se ve finále stanou praktickou ozdobou každého pokoje.
- Bydlíte na rušné ulici? Textilie vám domov neodhluční zcela, rozhodně ale část ruchů zvenčí pohltí. Ideální jsou silné koberce, rolety nebo těžké závěsy.
Obtěžují vás den za dnem ruchy z chodby domu? Zkuste izolační zarážku do dveří, která nefunguje jen proti chladu.