Napojení nové omítky na starou není nic jednoduchého. Aby totiž výsledek vypadal opravdu dobře, je třeba trochu zručnosti a spoustu nářadí. Bez kterých pomůcek se při omítání neobejdete?
- Nanášecí hladítko pro nanesení vrstvy omítky
- Plastové hladítko pro finální povrchovou úpravu
- Zednická lžíce k přenášení omítky z hladítka
- Stahovací lať ke srovnání tloušťky omítnuté plochy
- Úzké hladítko pro uhlazení špatně přístupných míst kolem oken a dveří
- Zednická lžíce k nabírání malty
- Štětec a váleček pro nanesení penetračního nátěru
- Rohové profily pro nanesení vrstvy omítky v rozích
- Vrtačka s míchacím nástavcem
Typy omítky
Na omítání budete potřebovat dva druhy omítky: podkladovou a povrchovou. Na trhu je k dostání hned několik druhů omítek, rozdělují se přitom do dvou základních skupin, a to na práškové a již namíchané. Ty práškové je potřeba ručně smíchat s vodou, abyste získali správnou konzistenci. Pro domácí kutily je daleko lepší volbou už namíchaná omítka. Vyjde sice dráž, ale na druhou stranu je práce s ní o poznání snazší. Množství materiálu pak odhadujte podle velikosti pokrývané plochy a tloušťky požadované vrstvy.
Než se pustíte do práce
Odstraňování staré omítky a nahazování nové je opravdu špinavá práce, proto je důležité zakrýt všechny povrchy, které chcete ochránit před cákanci i nánosy prachu. Ideální je vystěhovat z místnosti co nejvíce nábytku a zbytek včetně podlah zakrýt fóliemi.

Krok č. 1: Příprava zdí na novou omítku
Před omítáním je nutné odstranit starou omítku a malbu, nejlépe to jde špachtlí nebo speciálním nástavcem na vrtačku v podobě drátěného kruhového kartáče. Jakmile máte odhalené zdivo, pomocí tmelu vyplňte malé díry a praskliny. Nakonec zdrsněte všechny hladké povrchy, aby se nová omítka dobře uchytila. Než přijde nová omítka na starou, je potřeba ošetřit zdivo penetračním nátěrem, který povrch zpevní a sníží jeho savost. Starší zdivo je dobré ošetřit dvěma vrstvami. K nanášení pak použijte štětec nebo váleček.
Krok č. 2: Nanášení podkladové omítky
Nanést stejnou vrstvu podkladové omítky po celé ploše je náročné. Rozprostřít omítku v rovnoměrné tloušťce vám usnadní konstrukce z latí, ideálně 10 mm širokých. Dřevěné lišty přichyťte svisle ke zdi pomocí pár šroubů a rozdělte jimi plochu na několik částí. Rozprašovačem pak povrch zdi navlhčete, aby nevsakoval vodu z nové omítky. Podkladovou omítku pak nanášejte tak, aby její vrstva překrývala pomocné latě. Jakmile vyplníte jeden úsek, srovnejte povrch stahovací latí do stejně silné vrstvy. Stejně postupujte při nahazování dalších úseků.
Krok č. 4: Odstranění pomocných latí
Jakmile začne podkladová vrstva schnout, pomocné lišty opatrně odšroubujte a mezery po nich rovněž vyplňte omítkou. Po úplném vytvrdnutí, které trvá zhruba 2 hodiny, podkladovou plochu zdrsněte, aby se lépe spojila s vrchní omítkou.
Krok č. 5: Nanášení vrchní omítky
Nanášení vrchní omítky je náročné a musíte se při něm obejít bez pomocných latí. Ze všeho nejdříve je potřeba rozprašovačem opět zvlhčit omítanou plochu. Zednickou lžící pak naberte menší množství omítky a velkými krouživými pohyby ji rozetřete po povrchu stěny. Jemně tlačte a snažte se nanést co nejpravidelnější vrstvu. Postupujte vždy odshora dolů. Jakmile máte pokrytou celou zeď, uhlaďte omítku do stejně silné vrstvy. Následně ji nechte zhruba 30 minut schnout a poté ji navlhčenou zednickou lžící zarovnejte úplně dohladka. Pokud po zaschnutí objevíte nerovnosti, můžete je zabrousit.
Než se pustíte do malování, nechte omítky úplně vyschnout, ideálně alespoň dva týdny. Aby vám nové zdi dělaly radost co nejdéle, sáhněte po omyvatelných barvách. Jsou otěruvzdorné a navíc z nich snadno odstraníte nečistoty.