Vesnice srovnaná se zemí
Důlní činnost významně mění ráz krajiny. Za oběť jí padlo také mnoho sídel, nejznámějším z nich je asi severočeský Most – jediné, co z původního starého města zbylo, byl kostel, který se díky své historické hodnotě dočkal záchrany a byl přemístěn.
Kostel v Radovesicích však takové štěstí neměl. Na počátku 70. let minulého století byla celá vesnice srovnána se zemí a její kostel Všech Svatých byl jako poslední stojící budova v roce 1983 vyplněn skrývkou a následně zcela zasypán.
Šance pro těžbou zničenou krajinu
Když tedy dnes půjdete po území někdejších Radovesic, neuvidíte nic. Jen těžbou změněnou surovou krajinu, která vůbec nenaznačuje, že zde někdy mohli žít lidé. V současné době připravují Severočeské doly revitalizaci území, která by měla stopy těžby zamaskovat. Připomínkou někdejší přítomnosti lidí zde by pak mohl být projekt, který v rámci své diplomové práce navrhl student Fakulty umění a architektury Technické univerzity Liberec–Adam Kössler.
Projekt se zabývá myšlenkou znovuzpřístupnění kostela Všech Svatých a tím i vytvoření spojnice mezi současnou krajinou a v hlubině zasypanou minulostí. Vize tohoto svého druhu pomníku počítá s vykopáním hluboké kolmé šachty opatřené výtahem až do blízkosti kostela a s vytvořením monumentální jeskyně, která by obklopila celou stavbu kostela včetně jeho vysoké věže.
Do kostela by bylo možné i vstoupit. Až z povrchu by pak vedl světlovod, který by ústil v kněžišti. Jak autor uvádí, šlo by o jakýsi „dotyk“ vnějšího světa.
Radovesická výsypka by díky tomuto projektu mohla promlouvat i k budoucím generacím.
Foto: znicenekostely.cz, denik.cz, archinfo.sk