Patchwork– z nouzového řešení elegantní design ručních prací

Trendy se neustále vracejí. V tomto případě i vyšívání ze zbytků látky – známé jako patchwork. Tato metoda má kořeny už ve starém Egyptě a později jí na chuť přišly i ženy za 2. světové války, protože nebyl dostatek látek. Pravdou ale je, že tenhle koníček vás vyjde možná na víc, než se na první pohled zdá…

Patchwork neboli záplatování

Dnes se tato čím dál populárnější forma šití nepoužívá z důvodu nedostatku materiálu, ale především pro její zajímavost, barevnost a originalitu. Jedná se o propracovanou a kvalitní techniku, při které se vytváří tři vrstvy látek. Ačkoliv původní myšlenkou bylo ušetřit za materiál a snažit se zakomponovat co nejvíce – jinak už nevyužitelných – zbytků, tak novodobý patchwork říká, že by se měly používat kvalitní a výhradně bavlněné materiály, které ještě navíc budou k sobě ladit. Jejich sešití by tedy nemělo být zcela náhodné, jako tomu bylo dříve.

Jednodušší, než se na první pohled zdá

Jako první se začíná vyrábět ta nejkreativnější část celého výtvoru – tedy horní vrstva, která vznikne tak, že sešijete několik různých druhů látek k sobě, aby vznikly geometrické obrazce, a poté (podle toho, jak chcete mít výrobek velký) jich sešijete několik dohromady a doplníte lemy. Ale pozor – nezapomínejte, že patchwork se sice nebrání nejrůznějším barevným a vzorovým kombinacím, ale přesto jejich spojení musí vypadat dobře a ladit spolu buď společnými prvky barev, nebo vzorem. Střední vrstva je výplň a spodní je obvykle složená pouze z jednoho kusu látky.

Početný fanklub po celém světě

Když pomineme výslednou kvalitu, na kterou se při patchworku hledí, tak na oblíbenosti tomuto koníčku ještě přidává i velmi přátelská komunita fanoušků, kteří jsou aktivní na internetu, ať v podobě sociálních sítí nebo vlastních webových stránek, kde si navzájem radí a podporují se. Někteří dokonce prodávají své vlastní sady na šití či jejich vlastní výtvory a píšou o patchworku stovky knih. Také pořádají srazy a kurzy po celé republice a velice rádi mezi sebe přijímají nové lidi. A aby toho nebylo málo, tak spousta sdružení ještě pořádá charitativní akce. Takže poznávání nových lidí je jenom další plus tohoto koníčku.

Trpělivost přináší růže… nebo novou deku?

Při tomto koníčku je důležitá hlavně vytrvalost. Šití není žádná alchymie. Ale i přesto, že se jedná o jednoduchou metodu vyšívání, tak i zde chvíli trvá, než si nový koníček osvojíte. Podstatné je hlavně nadšení pro věc, jelikož vás může hned na začátku odradit velké množství základních pomůcek, které jsou k patchworku potřeba, plus spousta druhů látek, které také nevyjdou lacině. Avšak pokud se pro vás vyšívání stane vášní, tak vám investice do dražších látek vadit nebude, stejně jako jiným fanouškům patchworku, kteří si speciální látky, určené přímo na patchwork, objednávají například až ze zámoří, kde je tento styl vyšívání také velkým hitem. V Evropě je populární především u nás, ve Švýcarsku, ve Velké Británii nebo ve Francii.

A co tedy do startu potřebujete? Neobejdete se bez šicího stroje, patchwork pravítka, řezací podložky, kulatého řezáku a především žehličky. Ale po obstarání všeho potřebného začne konečně ta zábavná a kreativní část!

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.