Jak pečovat o domácí květiny v zimě? Poradíme vám

I na pokojové rostliny působí vlivy ročních období. Jak jim pomoci, aby úspěšně přestály zimu bez úhony a dělaly vám radost i do budoucna? Řekneme vám, na co si dát pozor.

Nástrahy ve vašem bytě

Různé druhy pokojových rostlin mají rozdílné požadavky na světlo, teplo i zálivku. Nejvíce v zimním období trpí kvetoucí a tropické rostliny jako třeba banánovník nebo orchideje. I ostatní květiny ale potřebují vaši zvýšenou pozornost. Ať se o staráte sebeúzkostlivěji, číhají na ně ve vašem bytě život ohrožující nástrahy, a než se nadějete, může být z vaší květinové chlouby zubožený pahýl na vyhození. Když si ale vezmete k srdci následujících 5 rad, nic není ztraceno.

1) Světlo na prvním místě

Bez světla nejde žít a pro květiny, které získávají energii pomocí fotosyntézy ze slunce, to platí dvojnásob. Postavte proto v zimě květináče co nejblíže k oknu.

Důležité je také udržovat listy rostlin čisté. Když jsou zaprášené, nemůže květina dobře přijímat světlo. Hladké listy stačí jednou za týden otřít hadříkem, na chlupaté listy pak použijte štěteček. Pokud si chcete práci ulehčit, pořiďte si v hobbymarketu nebo v zahradnictví lak na hladké listy ve spreji. Ten nejenže odpuzuje prach, ale také chrání před škůdci.

2) Stálá teplota

Pokojovým rostlinám nejlépe vyhovují stabilní teplotní podmínky. V zimě, v období vegetačního zklidnění, mají dokonce raději chladnější prostředí, které může poskytnout například dobře osvětlená chodba, lodžie nebo zimní zahrada.

V často přetopených bytech rostliny zažívají významné šoky v podobě průvanu nebo blízkosti sálajícího radiátoru. Jestli tedy chcete svou domácí botanickou zahradu uchovat, rozhodně nestavějte květináče do bezprostřední blízkosti radiátorů a kamen. Velký pozor si dávejte i při větrání, květiny totiž z průvanu nezačnou jen kýchat jako lidé, ale mnohdy rovnou uhynou.

3) Zalévejte obezřetně

Máte pocit, že vám květinky chřadnou, a chcete jim pomoct tím, že je důkladně zalijete? Chyba. V období vegetačního klidu zalévejte spíše méně. Rostliny totiž ohrozíte spíše přelitím než suchem. Zahradníci radí, že přes zimu stačí pokojovky zalévat jen jednou týdně – tím je udržíte v klidovém stavu, aby měly na jaře dostatek síly na nový růst.

Velký problém je suchý vzduch – chcete-li tedy květinám prospět, pořiďte jim pokojovou fontánku, kterou umístěte do jejich blízkosti, nebo jim oroste listy.

4) Pozor na škůdce!

Pravidelně své rostliny prohlížejte, a jakmile narazíte na „broučky“ na listech, podivné zámotky, puklice nebo jiné podezřelé novinky na listech nebo stoncích, co nejrychleji zakročte. Někdy postačí listy otřít vlhkým hadříkem nebo rostlinu osprchovat ve vaně. Když se stav nezlepší, poraďte se v květinářství a pořiďte si odpovídající postřik. V současnosti už existuje velké množství přípravků i na přírodní bázi.

5) Kvetoucí potěcha

Útěchou v pošmourných dnech je pro každého pěstitele květina, která v zimě rozkvete – může jít například o orchideje, kalanchoe, amarylis, africké fialky, azalky nebo bramboříky. Tvorba květů ale rostliny vysiluje, proto je na rozdíl od nekvetoucích rostlin nezapomeňte přihnojovat.

I přese všechnu péčí ale máte pocit, že květy zacházejí hodně rychle? Možná za to může ovoce na misce. Ačkoli jablka nebo pomeranče jistě zdobí váš stůl, uvolňují současně etylen, který je sice pro člověka v tomto množství neškodný, u rostlin ale urychluje odkvétání.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.