Červené vypěstované jahody s bílými květy

Jak vypěstovat krásné jahody?

Možná jste zaregistrovali, že pěstitelé hlásí dozrávání jahod. Nebojte, nic jste nepromeškali. Ovoce jen reaguje na bláznivé počasí. V našich končinách je to ale příznivá zpráva. Jahody budou zrát rychleji a můžeme si vybírat z více odrůd.

Jahody – nejlepší odrůdy

Z obchodu nikdy nebudete mít tak slaďoučké a šťavnaté jahody jako z vlastní výsadby. Eventuálně je můžete sehnat ještě na sezónních trzích, což je ovšem převážně v červnu. Vypěstujte si vlastní jahody systematicky. Stačí si vybrat více odrůd s různou dobou dozrání. U nás se daří typu Clary, hodí se na výsadbu v jarním období. Nemá ráda mráz v době květu, můžete ji případně přikrývat fólií. Nakyslé plody má odrůda Honeyoe, Lambada je pevná a sladká. Pro pyré je vhodná odrůda Korona, má měkčí plody. Výborná je i Darselect, vyžaduje však maximální péči, je citlivá na houbovité choroby. Nejoblíbenější je Sonata, která nese mnoho plodů.

Sběr domácích jahod
Sběr domácích jahod

Jahody – doba výsadby

Sazenice můžeme umístit do půdy hned, jak přestane mrznout, což je většinou duben. Letní výsadba se provádí v červenci a v srpnu. Tento typ výsadby se ovšem nedoporučuje drobným pěstitelům, protože jahody se musí dostatečně zavlažovat. Na podzim připadá nejčastější typ výsadby, proveďte jej v září, příští rok budete mít bohatou úrodu.

Jaký typ půdy svědčí jahodám?

Rostlina miluje hlinitopísčité půdy, kde je humus a spousta živin. Vybírejte neutrální nebo mírně kyselé prostředí. Rozhodně se vyhýbejte jílovité hlíně. Udržuje chlad a přílišnou vlhkost. Při sázení si lze vybrat, jestli použijete fólii, nebo netkanou textilii. Fólie vám vydrží déle, navíc drží teplo a vláhu v půdě. Není však tolik propustná, takže do ní musíme udělat otvory. Netkaná textilie otvory má, chrání před mrazíky nebo škůdci. Ale nevydrží tolik jako fólie.

Pěstování domácích jahod na záhonku
Pěstování domácích jahod na záhonku

Péče o jahody

Vysazené jahody potřebují pravidelnou závlahu, proto je vydatně zalévejte. Dbejte i na to, aby nikde nebyl plevel. Může se stát, že ještě nekvetoucí rostlina bude usychat, zavlažujte ji proto brzy ráno nebo večer. Rostlině svědčí i hnojení, speciální na jahody, nesmíte to ovšem přehnat. Bohatá péče v této formě se hodí spíš jen před květem, rozhodně nehnojte jahody po výsadbě a ani, když se objeví nažky, tedy jahody.

Zalévání jahod dešťovou vodou z konvice
Zalévání jahod dešťovou vodou z konvice

Jak sklízet jahody?

Nažky zrají různě, proto je budete sklízet každý den. Nejlépe tak čiňte v ranních hodinách (kolem 6 až 8 hodiny). Poškozené a shnilé plody odstraňte, poškození by rychle napadlo ostatní nezralé jahody i půdní podloží.

Jahody – péče po sklizni

I listy, které už jsou po úrodě, musíte opečovávat, aby příští sezonu nesly ovoce. Stále je zalévejte a odplevelujte. Na zimu záhony přikryjte, třeba bílou textilií. Stane-li se, že záhony napadnou škůdci, můžete použít chemickou ochranu. Někdy se objeví roztočík jahodový, květopas jahodový, plíseň, apod. Jestli nebude mráz, můžete rostlinky občas zalít.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.