Pěstujte si před bytovým domem předzahrádky. Poradíme vám, jak začít

Předzahrádka, to je výkladní skříň domu a do značné míry odráží i celou sousedskou komunitu, která zde žije. Na českých sídlištích je k vidění leccos – od předzahrádek porostlých hustými keři nebo vzrostlými stromy přes úhledně prosté trávníky až po (někdy až moc) kreativně pojaté záhonky a skalky. Jak najít zlatý střed a upravit předzahrádku vašeho sídlištního domu, aby se dala snadno udržovat, byla funkční a působila elegantně?

Trávník, květiny, keře…

Základem upravené předzahrádky je udržovaný trávník. Ať je váš panelový dům jakýkoli, pravidelně sekaný a příležitostně zavlažovaný zelený koberec mu dodá na půvabu a eleganci.

Pokud vám prostý trávník připadá fádní, doplňte ho květinami. Současným trendem je vytváření zdánlivě neuspořádaných seskupení rostlin, a také pestrá barevnost a druhová různorodost. Uspořádání a výběr druhů květin dobře promyslete i vzhledem ke světovým stranám. Když správně zvolíte, můžete mít pěknou předzahrádku i na severní straně domu.

Chcete-li předzahrádku obohatit o keře, hodí se například pustoryl, tavolník a stálezelený zimostráz, hlohyně, bobkovišeň nebo rakytník. Oblíbené jsou také plnokvěté a voňavé šeříky. Mezi lidmi jsou také stále vyhledávané konifery, i když zahradní architekti jim už mnoho let nefandí. O keře je nezbytné se pravidelně starat a řezat je. Necháte-li je totiž několik let volně růst, pokryjí velkou plochu a vyhubí vše kolem sebe. Po ořezání pak budou vypadat poněkud zuboženě.

ořezaný keř

Se stromy opatrně

Než se rozhodnete na předzahrádce vysadit strom, dobře rozvažujte. Zvolte druh, který neroste příliš do výšky a dobře snáší řezání. Pokud nevyberete správně, za pár let stromy seberou slunce a výhled mnoha bytům, obyvatelé si zákonitě začnou stěžovat a dojde na kácení.

Podobně dopadne i roztomilý smrček– několik let si na něj sice budete moci dávat na Vánoce světýlka, rozhodně ale nakonec přijde okamžik, kdy začne obtěžovat okolí.

Přezahrádka je vizitkou každého domu. Najít shodu a vůli k pravidelné péči o rostliny není snadné. Pokud se vám to podaří, bude váš domov zase o něco zajímavější a útulnější. Nebojte se oslovit své sousedy, často stačí se jen zeptat a oni rádi přiloží pomocnou ruku ke společnému dílu.