Podzim volá, je čas vyrobit si papírového draka! Poradíme, jak na to

Jedna z kratochvílí, která neodmyslitelně patří k podzimu, je pouštění draka. Povětrnostní podmínky mají být i letos dobré, takže se připravte, aby vůbec bylo co pouštět. Zapomeňte na všechny ty kupované vážky a orly. Nejlépe létá a největší radost udělá drak, kterého si vyrobíte a pomalujete sami. Nevěříte? Pojďte do toho, je to jednoduché.

Co budete na draka potřebovat?

 • dvě lehké laťky ze dřeva, pro malého draka postačí i třeba dlouhé špejle
 • arch tenkého bílého nebo hedvábného papíru
 • pastelky, vodovky
 • barevný či krepový papír na ocas
 • tenký režný špagát na kostru
 • lepidlo – Herkules nebo lepicí pásku
 • motouz na pouštění draka

Začněte tím, že si ty dvě laťky uříznete v poměru 3:2. Pak je překřížíte přes sebe zhruba ve dvou třetinách délky. Tam je svážete provázkem nebo izolepou tak, aby pevně držely u sebe. Měl by vzniknout pevný kříž, což je kostra draka. Použít místo provázku jen vteřinové lepidlo není dobrý nápad, nakonec se totiž vždy drak rozpadne, a to i při použití toho nejlepšího. Nicméně můžete ho použít před svázáním obou tyček a máte větší jistotu, že bude držet.

Syté barvy a fantazie

Pomocí nožíku na koncích latěk udělejte malé zářezy. Pak jimi veďte provázek tak, že vznikne po obvodu konstrukce onen známý tvar draka. Provázek musí být napnutý. Konstrukci položte na papír, obkreslete a vystřihněte. Nechte si na každé straně přesah zhruba 3 cm.

Teď přijde ta nejzábavnější část. Draka pomalujte a vyzdobte. Použijte pastelky, vodovky, zapojte děti a hlavně fantazii. Vymalujte samozřejmě tu stranu, která pak bude otočená směrem k zemi. Použijte syté a výrazné barvy, abyste draka v té výšce viděli.

Vezměte si na pomoc kolíčky

Pak celý papír připevněte na konstrukci. To uděláte tak, že okraje (ony tři centimetry) potřete lepidlem a obtočíte kolem provázku. Papír by měl být vypnutý co nejvíce, takže je vhodné jej přichytit kolíčky a nechat uschnout.

Až si budete jistí, že vše zaschlo a drží, otočte draka pomalovanou stranou dolů. Připravte si dva provázky. Jeden delší a jeden kratší, oba ale musí přesahovat délku dřevěných latěk. Kratší přivažte k oběma koncům kratší laťky, delší přivažte ke koncům delší laťky. Jak uvidíte, provázky se v jednom místě kříží. Tam přivažte konec celého motouzu, protože to bude vodicí provaz. Klubko si můžete namotat na cívku, bude se pak lépe odmotávat.

Nezapomeňte na ocas

Zbývá poslední věc – ocas. Ten se vyrobí z provázku a krepového papíru. Z krepáku udělejte mašličky, můžete použít i proužky látky, a navažte je na provaz. Délka ocasu by měla být asi 2,5 délky celého draka. Ocas upevníte na jeho dolní část, to už určitě zvládnete.

Pokud draka máte vyrobeného, nezbývá než počkat na příhodné větrné počasí a vyrazit někam na louku nebo na kopec. Přejeme příjemnou podzimní zábavu s celou rodinou.

FOTOGALERIE

Souhlasím s podmínkami

 1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
 2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
 3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
 4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.