iStock-540198740_2121x1070_acf_cropped

I pokojové květiny vám mohou ublížit. Podívejte se na jedovaté byliny, které možná máte doma

Tchýnin jazyk, klívie nebo kroton – běžné pokojové rostliny. Víte ale, že jsou jedovaté? A nejsou jediné. Které další květiny v domácnosti můžou ohrozit vaše zvědavé malé děti nebo domácí mazlíčky?

Květiny oživují interiér a také čistí vzduch. Některé jsou ale i nebezpečné, protože obsahují dráždivé, nebo přímo jedovaté látky. Takových květin se nemusíte hned vzdávat, je však třeba s nimi zacházet obezřetně a mít na paměti, že malé děti rády objevují svět všemi smysly. Podobně i mnozí domácí mazlíčci rádi okusují všechno možné, květiny nevyjímaje. Raději proto umisťujte květináče s ohrožujícími rostlinami na dětem a zvířeně nepřístupná místa.

Oleandr

Řadí se mezi ty nejnebezpečnější květiny pěstované v domácnostech, je totiž jedovatý úplně celý. Patří do čeledi toješťovitých. Už požití několika listů může způsobit smrt. Otrava glykosidy se projevuje třesavkou, zvracením, závratěmi a srdeční arytmií.

Do stejné čeledi patří také barvínek, adenium, zvané pouštní růže, nebo například alamanda, známá jako zlatá trumpeta.

Tchýnin jazyk

Květina, kterou měl nebo má doma snad každý, se řadí do čeledi agávovitých. Někdy se jí také říká trnuta. Na jednu stranu je nenáročná na pěstování, na tu druhou však obsahuje alkaloidy a saponiny, které v případě požití způsobují podráždění trávicího traktu. I tato rostlina je jedovatá celá a otrava se projevu zvracením a bolestmi hlavy a břicha.

Dieffenbachie a monstera

Stejně jako například moderní zamiokulkas nebo anturie patří do čeledi áronovitých. Tekutina, kterou roní listy rostliny, obsahuje krystaly šťavelanu vápenatého, který mechanicky dráždí kůži a při požití i sliznice. Způsobuje svědění, otok rtů a jazyka, což může způsobit i dušení. Objevit se může i zvracení a často je nutná hospitalizace.

Kroton, vánoční hvězda a další pryšce

Obě rostliny patří do čeledi pryšcovitých, ty obsahují latex – jeho složky mají dráždivé účinky na kůži a sliznice trávicího traktu. Po potřísnění kůže dochází ke zčervenání, nebo se dokonce tvoří puchýře. Při požití nastává kolika, přicházejí průjmy a může nastat i zánět žaludku a střev.

Klívie, amarylis a hvězdník

I krásně kvetoucí rostliny z čeledi amarylkovitých, mezi které patří i typické jarní narcisy, obsahují jedovaté látky. Nejnebezpečnější jsou jejich cibule. Alkaloidy – neurotoxiny – se ale nacházejí v celé rostlině. Otravy se projevují malátností a zvracením.

Jak je z výčtu patrné, i krása pokojových rostlin může být pěkně nebezpečná. Pokud ve vaší blízkosti dojde k otravě, okamžitě volejte záchranku, nebo rovnou jeďte do nemocnice. Pro jistotu si inkriminovanou rostlinu vyfoťte.