Přemýšlíte, co se zahradou? Zkuste anglickou divokost a osobitost. Víme, jak na to!

Milujete anglické detektivky i proto, že prostředí tamních vesnic je tak malebné a zahrady útulné? Nedivíme se vám. Pokud byste si chtěli alespoň malý kousek té domáckosti a nedbalé elegance pořídit i za vlastním domem, není nic jednoduššího – stačí, když se budete držet několika málo pravidel.

Trávník jako z pohádky

Anglickou zahradu definuje skvěle udržovaný trávník, za který by se nemuselo stydět ani golfové hřiště. Když budete trávu pravidelně sekat, otrávíte bodláky i pampelišky a oni časem vymizí. Pokud se vytvoří holina, dosejte ji. Mech signalizuje kyselou půdu – můžete zkusit vápnit, ale také se můžete rozhodnout nechat ho žít, protože mech je svým způsobem romantický. Kdo by si nechtěl za letní noci lehnout do měkkého?

Divoký strom (nebo alespoň keř)

Strom v anglické zahradě je individualita. Nesnažte se ho spoutat a nechte ho růst. Pokud nemáte tolik prostoru, posloužit může i pěkný rozložitý keř, například krásně kvetoucí rododendron. Příjemně mohou působit i další stálezelené keře, jako jsou některé druhy kaliny nebo bobkovišně s krásnými lesklými listy. Takový keř může poskytnout soukromí před zvědavými sousedy a v jeho stínu si můžete na lehátku přečíst klidně celou knihovnu.

Co s květinami?

Vyhýbejte se symetrii, ta je typická pro francouzské parky a v anglicky laděné zahradě působí strojeně. Květiny umisťujte do ledvinovitých záhonů. Druhy samozřejmě můžete kombinovat, ale lépe budou vyhlížet velké trsy stejných druhů květin. Pro anglické zahrady jsou typické jakoby přetékající záhony, až přeplněné květinami. Oblíbené jsou záhony květin vhodných k řezu do vázy, jako jsou mečíky, chryzantémy, astry, jiřiny nebo lilie. Nádherně působí i záhony lupin.

Typické jsou také pergoly, pod kterými je možné posedět a dát si klasický čaj o páté. Konstrukci nechte porůst růžemi nebo například vistárií. Ta tvoří veliké hrozny fialových květů a můžete ji nechat pnout také po fasádě domu.

Nebojte se individuality

Bylinkové i zeleninové zahrádky, plůtky, zídky a spousty laviček a zákoutí – fantazii se meze nekladou. Vložte do zahrady svou individualitu a nebojte se rozšafnosti – nedbalá elegance a zdání náhodnosti dodají zahradě neopakovatelné kouzlo.