Příroda se nadechuje, začněte sázet. Ukážeme vám, na co je ten pravý čas!

Duše zahradníka se ve vás probouzí a slunce vás táhne do víru pěstování? To je dobře – duben je totiž pro setí a sázení zeleniny i květin ideální měsíc. Podívejte se s námi, co všechno už patří do záhonků!

Půdu pořádně zkypřete

I když je počasí v dubnu proměnlivé a je potřeba si dát pozor na případné ranní mrazíky, nastává ideální doba na setí a sázení do záhonků. Když se setba vydaří, můžete se těšit na chutné zeleninové saláty a vázy plné květin, dříve než se nadějete.

Před zasetím nezapomeňte půdu zkypřit a případně zbavit plevele nebo kořínků, aby měla vaše semínka volné pole působnosti.

Ptáci semínka milují, proto po zasetí raději vybavte záhonek nějakým plašícím mechanismem. Můžete například na drátěnou konstrukci přivázat staré disky CD nebo fáborky z alobalu. Jestli máte nějaké další zaručené tipy na plašení ptáků, napište nám do komentářů.

Milujete ten pocit, když v nové sezóně vytáhnete ze země svou první krásnou a zářivě oranžovou mrkev? Aby se to stalo, je nejvyšší čas zasít! Do záhonků by v dubnu měla přijít nejen semínka mrkve, ale i ředkviček, špenátu, hrachu, červené řepy a salátů.

Bylinky čekají!

Pokud chcete mít jednou pěknou bylinkovou zahrádku, začněte právě teď – duben je totiž pro výsev bylinek, které využijete nejen na dochucení pokrmů, ale třeba také do čajových nebo vonných směsí, naprosto ideální. Zasejte si oregano neboli dobromysl, tymián, šalvěj, kopr, anýz, estragon, ale třeba i rozmarýnu, mátu nebo levanduli. Nezapomeňte ani na petržel a pažitku, nejlepší přátele skoro každé polévky!

Pro výsadbu se hodí předpěstované sazenice brokolice, kedlubny, artyčoků nebo salátu. Sázet můžete i naklíčené brambory nebo jeden z pokladů každé kuchyně – křen.

Sázejte letničky

Nastává čas i na vysetí letniček, například hledíků, aster, slaměnek nebo hvozdíků.Nenínutnépředpěstovávat. Sejte je přímo do záhonů. Záleží jen na vás, jestli chcete vytvořit okrasný záhon, kde semínka nasejete do hnízd, nebo spíš semena jen rozhodíte, aby pokryly náhodně celou plochu, třeba v kombinaci s dalšími druhy kvetoucích trvalek. Pokud chcete květiny pěstovat především pro řez do vázy, nasejte je raději do řádků.

Poklady čekaly ve sklepě

Koncem měsíce přichází čas i na výsadbu hlíz mečíků, frézií, hlíznatých begonií a jiřin, které přezimovaly na suchém a chladném, ale nepromrzajícím místě, třeba ve sklepě. Vysadit můžeme také například plaménky.

Všechno, co nyní zasejete a zasadíte, vám bude dělat radost po celý zbytek roku. Tak už nečekejte a vzhůru do zahrady.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.