První jarní květiny rozkvetou ve vaší zahradě ještě v předjaří
Již v zimě vykvétají na zahradách sněženky, čemeřice i krokusy, tedy šafrán. Pokud si je na podzim vysadíme, obvykle již koncem září nebo začátkem srpna, mnohdy již v únoru či v březnu, dříve, než nastane astronomické jaro, obdaří naši zahradu barvami. Postupně se rozrůstají, takže po pár letech můžeme mít skutečně dokonalé polštáře těchto poslů zimní oblevy.

Hned po nich nastupují další cibuloviny. Na žádné zahradě by neměly chybět úžasné a nenáročné modřence, narcisy a tulipány. Zatímco modřence není třeba ze země vybírat, u narcisů a tulipánů se to spíše doporučuje. Po odkvětu je nutné odstřihnout květ, nechat uschnout listy, a pak vyndat ze země a až do podzimu uskladnit v suchém studenějším sklepě. Na podzim je opět vysadit. Mnohé odrůdy však zvládnou prosperovat i bez této pracné procedury. Zejména narcisy dovedou i zplaňovat a každé jaro nabídnou ještě více do žluta rozzářenou zahradu. Když se pak poměrně dlouhokvetoucí žluté narcisy potkají s rozkvetlými jarními ovocnými stromy, je to skutečná nádhera.
Žlutá je barvou jara
Žluté odstíny k jarní zahradě patří. Je dobré se při plánování zahrady na ně soustředit. Prvními žlutými krasavci mohou být krokusy, následovat mohou talovíny, narcisy, petrklíče i žluté macešky. Pokud byste chtěli ještě více pozitivní žluté barvy, nezapomeňte tyto kvetoucí krásky doplnit keříkem zlatého deště. Ať již toho pravého (štědrec), nebo nepravého (zlatice), kterému však nikdo jinak neřekne.

Nechte rozkvést své truhlíky už na jaře
V našich klimatických podmínkách necháváme obvykle ladem ležet truhlíky až do „zmrzlých“. Což je ale velká škoda. Užívat si je lze už od brzkého jara. Stačí je vysazovat dvoufázově. A začít už jarní květenou. Tu zahradnictví a hobby markety nabízí už od ledna. Takže když je teplý rok, jako ten letošní, lze ihned po odstranění vánoční výzdoby truhlíky osadit jarními kvetoucími květinami. Zrovna teď se prodávají pestrobarevné petrklíče. Pokud jste si do zimních truhlíků vysadili okrasné zelí, nejspíš ještě skvěle vypadá a petrklíče k němu stačí dosadit. Hned po petrklíčích na pulty přichází macešky. Budete překvapeni, jak dlouho umí vydržet a některé odrůdy dovedou přežít až do podzimu a pořád krásně znovu a znovu nakvétat. Stačí odstraňovat odkvetlé květy. Truhlíky lze osázet i rychlenými cibulovinami. Pozor ale na prudké mrazy. Nemusí je ustát a truhlík je lepší na pár dnů schovat.

Jak vybírat jarní květiny do truhlíku?
Nenechte se zlanařit na ty nejrozkvetlejší. Sledujte spíše, jestli má rostlina nasazena poupata a jaký je její zdravotní stav. Podezřelé jsou různé fleky na listech a zakrnělý vzrůst. Nekupujte ty, na kterých vidíte škůdce. Není špatné zkontroloval kořenový bal. Slabý kořen, ale ani příliš prorostlý květináč nejsou vhodnými.