Zhodnoťte stav krytiny a plánujte
Důvody k rekonstrukci střechy jsou různé. Rozsah i typ úprav ale závisí na tom, jestli potřebujete povolení stavebního úřadu. Pokud měníte starou střechu za novou, máte zelenou, prací se totiž rozumí jen údržba. Když však vyměníte například stávající typ střechy za jiný, připravte se na určitou byrokracii. Nutnému souhlasu se nevyhnete ani v případě, kdy výrazněji zasáhnete do vzhledu a statiky domu, třeba přestavbou nebo úpravou podkrovního bydlení.
Vsaďte na odborníka
Kvalitní klempíř zhodnotí stav krovu, trámů i střešních latí a podívá se i na další aspekty, jakým je třeba výběr vhodné krytiny. Volbu odborníka nepodceňujte, cenu rekonstrukce střechy nechcete zbytečně navyšovat. Nejlépe uděláte, pokud poptáte kompletní rekonstrukci od nezávislé firmy. Rekonstrukce bude možná o něco dražší, v konečném důsledku se však vyplatí.
Roli hraje i poloha domu
Zvláštní pozornost věnujte i poloze vašeho domu. V horských oblastech, kde hodně sněží a fouká vítr, je nutné vybrat odolnější krytinu. V nížinách tento typ ochrany potřebný nebude. Pokud žijete v památkové zóně, obrňte se trpělivostí – získat případná povolení vám nejspíš chvíli potrvá.
Šetřete chytře
I když rekonstrukce střechy dokáže finančně našponovat rozpočet, zbytečně na ní nešetřete. Firma, které svěříte opravy, by vám měla poskytnout smlouvu, ve které bude detailně uvedená cena za použitý materiál. Právě na něm se firmy snaží nejvíce ušetřit. Kvalitní materiál je však něčím, bez čeho se vaše střecha neobejde, pokud má mít dlouhou životnost. Doporučujeme nechat si zhotovit cenovou nabídku od vícero na sobě nezávislých firem, ať máte z čeho vybírat. Pokud se na rekonstrukci dobře připravíte, odměnou vám bude nová střecha sloužící mnoho let.