Jak se žije na severu Evropy? Skandinávské bydlení může být pro naše domovy velkou inspirací

Skandinávie se stala vzorem pro kultivované bydlení. Jaké jsou základní pilíře severského stylu a je vůbec možné a správné házet Finsko, Norsko, Švédsko i Dánsko do jediné škatulky?

Severský styl se do českých zemí dostal především díky několika řetězcům s nábytkem a rychle získal velkou popularitu. Vděčí za ni své dostupnosti, jednoduchosti, eleganci a také chytrosti, která vám dovede usnadnit život. Pokud si ale chcete zařídit interiér ve skandinávském duchu, nemusíte se omezit na nákupy v jediném obchodě. Vytvořte si svůj osobitý seversky laděný domov stejně, jako samotní Skandinávci. Jak to dělají? Stačí se přidržet několika pravidel.

Budiž světlo!

Bez světla nejde žít a v severských zemích, kde bývá v zimním období doopravdy hodně tma, si to uvědomují o to víc. Proto se snaží do svých bytů dostat světla co nejvíce. Okna často zůstávají bez záclon, ty nahrazují žaluzie. Zachování vzdušnosti a světlosti interiéru pomáhají i světlé stěny a nábytek. I to má své výjimky!

Důležitou roli hrají lampy. S žárovkou u stropu si rozhodně nevystačíte. V pokojích najdete různá svítidla, lustry a lampičky, které nejenže zásobují světlem jednotlivé zóny v bytě, ale také pomáhají navodit útulnou atmosféru.

Kvalita a odvážné kombinace

Na výběru nábytku si Skandinávci dávají obzvlášť záležet. Zaměřují se především na kvalitní materiály, zejména na dřevo. Dalším kritériem je nadčasový, elegantní a funkční design nábytku. Navíc se nebojí kombinovat.

Často se můžete setkat s tím, že ve veskrze moderním interiéru najdete i perfektně opravený solitér v podobě například staleté komody nebo křesla po prababičce.

Dalším oblíbeným oživujícím prvkem interiérů jsou květiny a rostliny. Ty přidávají minimalistickým interiérům dotek života. Navíc připomínají spojení s přírodou, které je pro severské země velmi významným tématem.

Divokost zná svou míru

Pověstná je skandinávská hravost a promyšlenost detailů. Doplňky působí elegantně, nikdy přeplácaně, a často mají vtip. Někdy se můžete setkat i s divokými vzory, které však, když se použijí s citem například na čalounění, polštářích nebo povlečení postele, působí jako cenné oživení.

Švédsko

Naše představy o severském bytovém designu formuje především švédský proud, který je v Čechách nejdostupnější. Pro interiéry je typické časté použití dřeva, kamene a kožešin, které slouží jako dekorace. Barevnosti dominuje bílá, světle modrá a šedá.

Finsko

Kromě tradiční a všudypřítomné bílé je pro světlé a vzdušné finské interiéry typické použití výrazných vzorů, ať už jsou geometrické, nebo květinové. Výrazným prvkem místního designu jsou také kusy nábytku vyráběné z ohýbaného dřeva. Většina finských domácností je také vybavena saunou.

Míšení moderního a rustikálního

Norsko

Norové jsou spíš konzervativní a mísí se u nich vliv Skandinávie a zbytku Evropy. Kromě klasického minimalistického designu se tu v interiérech často setkáte i s poněkud těžce působícími rustikálními kusy nábytku.

Dánsko

Dánsko je nejjižnější zemí z této čtveřice a možná i proto se v jeho bytovém designu vyskytuje nejvíce tmavých barev – s černou, odstíny šedé nebo antracitovou barvou se setkáte jak na podlahách a stěnách, tak na nábytku. Často zde vidíte i teakový retro nábytek ve stylu 50. a 60. let 20. století.

Skandinávský design je velice rozmanitý a každá země má svá specifika, která vyplývají z kultury i povahy místních lidí. Díky tomu nám, „jižanům“, přináší nepřebernou nabídku inspirace. Stačí si jen vybrat a vytvořit si vlastní hezké bydlení.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.