Sestavte si domácí kino. Kamarádi i rodina to jistě ocení

Před 88 lety se promítal v tehdejším Československu vůbec první zvukový film. Od té doby se nám technologie poněkud vyvinuly, takže na to, abyste si užili zážitek ze sledování filmu, už nemusíte ani do kina. Vše si můžete postavit doma a ani to není moc složité.

10Na začátek je potřeba říct, že si celé domácí kino můžete koupit jako jeden produkt „v krabici“. Odpadne nutnost pořizovat jednotlivé komponenty. Na druhou stranu, pokud si kino skutečně postavíte z vámi vybraných komponentů, dostanete lepší výsledek než u krabicového řešení. Pro většinu lidí ale je domácí kino z krabice dostačující variantou, která splní vše, co od takového zařízení čekáte.

DVD, Blu-ray nebo multimediální centrum

Pokud se pustíte do stavby kina z komponentů, začněte tím, co je hlavní, tedy přehrávačem. Můžete sáhnout po DVD přehrávači, což byla ještě do nedávna jasná volba. Ale současné technologie pádí kupředu, takže stále populárnější a do budoucna zřejmě i nejčastěji používaný bude Blu-ray přehrávač. Ten nabízí lepší kvalitu obrazu, protože má větší kapacitu dat, a tudíž lze sledovat videa ve větším rozlišení. Zážitek z obrazu, samozřejmě v kombinaci s vhodnou televizí, pak přináší skutečný zážitek srovnatelný s tím, co vidíte při návštěvě kina. Jen pozor, přehrávač Blu-ray si nemusí poradit s některými formáty videí, jako jsou SVCD nebo VCD. Ideální je při nákupu se na to, jaké formáty zařízení přehrává, zeptat přímo prodejce nebo si je přečíst v manuálu.

Zajímavou volbou může být také multimediální centrum. To může být základem vašeho domácího kina a navíc nabízí spoustu dalších funkcí a možností. Filmy pak nepřehráváte z nosičů, ale máte je uloženy na flash disku či externím disku. Můžete je také přehrávat přímo z internetu nebo z vašeho počítače, což otevírá nové, zajímavé možnosti. Výhody tohoto řešení jsou velké, takže se výrobci snaží je implementovat i do ostatních produktů, jako jsou herní konzole nebo různí „kříženci“ mezi přehrávačem a multimediálním centrem. Vývoj do budoucna zřejmě povede právě tímto směrem.

Televize vs. projektor

Druhou zásadní věcí, kterou musíte rozhodnout, je, na čem vlastně filmy budete sledovat. Na výběr je buď televize, nebo digitální projektor. Projektory bývají obecně dražší než televize, byť se cenový rozdíl stále zmenšuje. Mají ale výhodu v tom, že dokáží poskytnout větší obraz. Pokud tedy chcete mít skutečně kino s velkou úhlopříčkou, projektor bude lepší volba. Ale i televize má své výhody, které oceníte, pokud nemáte dostatečně temné místo na projekční plochu. Nebo když jen zkrátka nemáte dostatek prostoru.

Zvuková alchymie

Velkou kapitolou, která rozhodně vyžaduje pozornost, je zvuk. Pokud koupíte přehrávač, nejspíše bude mít jen vestavěné stereofonní reproduktory. To na iluzi prostorového zvuku rozhodně stačit nebude, takže je dobré připojit soustavu reproduktorů ve formátu 5.1, tedy pět reproduktorů a subwoofer.

Umístění je alchymie a najdete spoustu pouček, co a kam umístit, jak si hrát s prostorem. Experimentům se meze nekladou, ale základní rozestavění by mělo vypadat tak, že středový reproduktor dáte tam, kde je obraz, tedy na televizi (pod projekční plochu), dva přední satelity vedle televize, každý z jedné strany, a dva efektové reproduktory za místo, kde sedíte, tedy nejspíše za gauč. Subwoofer pak umístíte vedle televize (projekční plochy). S tímto rozmístěním určitě chybu neuděláte, ale rozhodně stojí za trochu námahy různé zkoušení a ladění.

Máte-li všechny komponenty zapojené a otestované, pak už nic nebrání tomu, abyste si na vaší sestavě pustili první film. Sami zjistíte, že tohle je velmi návyková věc, která sledování vašich oblíbených filmů posune na novou úroveň. Takže nadělejte popcorn a zavolejte přátelům, vaše kino právě otevírá.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.